niedziela, 27 stycznia 2013

Nad pięknym modrym Dunajem... część druga

Witajcie czytelnicy,

Pora na kolejny odcinek moich podróżniczych przygód. W tym roku większą grupą złożoną z trzech osób, mojej dziewczyny i jej brata, udałem się do Wiednia po czterech latach nieobecności. Nasz krótki, dwudniowy pobyt wypadł na koniec września. Tym razem, jako że nie byłem sam, wizyta nie była nastawiona przede wszystkim na komunikację, a na zwiedzanie.

Zanim przejdę do części fotograficznej, proponuję garść ciekawostek i wskazówek dla każdego, kto w Wiedniu nie był, a chciałby być:

1. DOJAZD

Do Wiednia można wygodnie dojechać na liczne sposoby. Dla tych, którzy cierpią na nadmiar gotówki, proponuję samoloty LOT lub Austrian Airlines. Połączenia z Krakowa, Katowic i Warszawy zadowolą każdego. Z cenami jest gorzej, bo kiedy ja przeprowadzałem rekonesans, najtańszy bilet kosztował lekko ponad tysiąc złotych.
Inną możliwością jest skorzystanie z międzynarodowych pociągów uruchamianych przez PKP Intercity. Koszty są niemałe, bo od ok. 30 euro w jedną stronę plus miejscówka. Połączenia są zarówno z Warszawy, jak i z Krakowa. Z Warszawy mamy do dyspozycji dwa pociągi EuroCity: Sobieski i Polonia, oraz nocny pociąg Chopin. Z Krakowa - pociąg nocny Silesia (podawanie godzin jest idiotyzmem z punktu widzenia ciągłych zmian rozkładu :) ).
Istnieje szereg połączeń autokarowych oraz bogata oferta prywatnych przewozów mikrobusami, ja jednak polecam serdecznie podróż Polskim Busem. Dwa połączenia dziennie, rano i wieczorem, oraz możliwość namierzenia bardzo dobrej oferty cenowej powoduje, że Polski Bus zyskuje moje uznanie. Dodam, że za trzy osoby w obie strony zapłaciłem wraz z opłatą rezerwacyjną 350 zł. Można do niego wsiąść w Warszawie, Częstochowie i Katowicach. Więcej informacji na stronie http://www.polskibus.com/

2. PODRÓŻOWANIE, BILETY.

Po Wiedniu najwygodniej przemieszczać się komunikacją miejską serwowaną przez Wiener Linien. Link do strony zakładu, gdzie znaleźć można rozkłady i inne informacje znajduje się TUTAJ.
Wiedeń znajduje się w centrum VOR, czyli regionalnego układu komunikacyjnego wschodniej Austrii. Oznaczony jest jako strefa 100. Wszystkie bilety są ważne we wszystkich środkach komunikacji, zarówno w metrze, tramwajach i autobusach, jak i w pociągach S-bahn i pociągach osobowych poruszających się po Wiedniu. Wyjazd poza jego granice wymaga sprawdzenia, w jakiej strefie znajduje się poszukiwana miejscowość i zakupienia odpowiedniego biletu relacyjnego.
Załóżmy, że docieramy do Wiednia Polskim Busem, a zatem lądujemy na dworcu autobusowym przy Sudtiroler Platz. Znajduje się tam stacja metra czerwonej linii U1 oraz stacja kolejowa, na której zatrzymują się pociągi S-bahn. Na stacji metra znajdujemy automat biletowy, i koniecznie ten bilet kupujemy! (kasa za brak biletu to kilkadziesiąt euro). Zakładając, że zatrzymujemy się w Wiedniu na dłużej, wybieramy bilet o dłuższym terminie ważności: 24h - 6,70 E, 48h - 11,70 E oraz 72h - 14,50 E. W przypadku zakupu w kiosku tzw. WochenKarte, w cenie 15 E. Karta taka jest ważna jeden KALENDARZOWY tydzień! Od poniedziałku o północy do kolejnego poniedziałku do 9 rano. Istnieje także bilet ośmiodniowy, składający się z ośmiu bloczków. Bilet ten może wykorzystać jedna osoba, kasując bloczek w dowolne dni, lub kilka osób (max. 8) podróżujących razem. Jej koszt to 33,80 E. Dla osób chcących zrobić w Wiedniu zakupy proponuję Kartę Zakupową za 5,40 E. Jest ona ważna w dowolny dzień roboczy od poniedziałku do soboty (w dniu skasowania) od 8 do 20. Dla prawdziwych turystów chcących zwiedzić muzea i inne zabytki, polecam Kartę Wiedeńską. Jest ona ważna przez 72 godziny od skasowania, uprawnia do licznych zniżek w prawie 200 miejscach w Wiedniu. Kosztuje 19,90 E.
Wszystkie bilety kasuje się w niebieskich kasownikach na stacjach metra, w autobusach i tramwajach. WYJĄTEK STANOWI WOCHEN KARTE, KTÓREJ NIE KASUJEMY!

3. NOCLEGI, JEDZENIE.

W Wiedniu znajduje się bardzo wiele hosteli, oferujących ceny nawet od 16-17 Euro za dobę. Część z nich jest na starym mieście i w jego okolicach, pozostałe mieszczą się w budynkach akademickich na przedmieściach. Ja korzystałem z usług hostelu JacksHostel przy Thaliastrasse. Polecam! Dla poszukujących wolnych miejsc umieszczam link do wyszukiwarki miejsc noclegowych, który znajduje się Tutaj.
W kwestii wyżywienia, najtaniej wypada stołowanie się w budkach z kebabem, pizzeriach, Mcdonalds i KFC, oraz IKEI Wiedeń, do której można dojechać ze stacji linii U1 Kagraner Platz autobusem linii 23A. Zakupy warto robić w takich sklepach, jak Hofer, Penny Markt czy Zielpunkt, z uwagi na korzystne ceny. Lepszej jakości produkty, choć nieco wyższe ceny znajdziemy w Merkurze i Billi, natomiast najdroższy niezmiennie pozostaje Spar i Interspar. Pieczywo polecam kupować u Ankera, gdzie zawsze znajdą się świeże bułki, chleby i słodkie przyjemności.

Podsumowując, do wizyty w Wiedniu trzeba się dobrze przygotować. Prawdę mówiąc dwudniowy pobyt jednej osoby z przejazdem i noclegiem powinien kosztować maksymalnie około 300 zł, wliczając wszelkie możliwe koszty.

A na koniec, odcinając się nieco od tych praktycznych rewelacji, garść zdjęć z ostatniego wypadu:
Panorama Wiednia ze wzgórza Kahlenberg


W oczekiwaniu na pomysł. Ok. 7:00 na Schwarzenberg Platz

Słupek na Aspernstrasse, najnowszej stacji końcowej wiedeńskiego metra

Po dotarciu do Aspern...

...należało wykonać zdjęcie składu SGP U1

Gdzieś na Michaelplatz, kawałek Hofburgu

Odpoczynek pod Ernst-Happel-Stadion


Nowy Ratusz z oddali

Przednia strona pałacu Hofburg

Parlament bierze udział w akcji na rzecz raka piersi

Widok z Riesenrad

Pociąg S w kierunku południowym na stacji Wien Nord

Widok na ogrody Schonbrunn

Gloriette i fontanna

Widok z połowy wzgórza w Schonbrunn

Gloriette z bliska

Widok z samego szczytu

Metro na stacji Hietzing

Odjazd składu V1 ze stacji Donauinsel

Widok peronów stacji Wien Nord Praterstern

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane