sobota, 16 marca 2013

Skąd brać bilety? Może z kiosku?

Drodzy czytelnicy,

Tym razem nie opiszę żadnej nowej swojej ekscytującej podróży, ponieważ coraz więcej i głośniej mówi się o rentowności kas biletowych i ich jak najchętniejszym zamykaniu na cztery spusty. Sprawa jest o tyle poważna, że nie dotyczy dużych dworców, na których kas jest bez liku, a do tego wspomagają je automaty biletowe, których w samym Krakowie jest kilka. Problem dotyczy mniejszych stacji, niekoniecznie na totalnym zadupiu, ale na przykład kas w Chrzanowie, Krzeszowicach, Trzebini, Bochni i im podobnych miejscowościach, gdzie liczba pasażerów jest wysoka, a obsługę ruchu pasażerskiego nie zapewniają wyłącznie pociągi Regio w krótkich, lokalnych relacjach. Stąd też potrzeba istnienia kas jest jasna i zrozumiała.

Wraz z nowym rokiem, albo i jeszcze wcześniej, zamknięta została kasa biletowa na stacji Chrzanów Śródmieście. Notabene, jej godziny otwarcia były co najmniej śmieszne, ponieważ działała tylko od 5.00 do 13.00 w dni robocze. W czasie, gdy mieszkałem jeszcze w Chrzanowie, często zdarzało mi się korzystać z pociągów w sobotnie lub niedzielne popołudnia. Kiedyś, jadąc do Krzeszowic, kupiłem bilet tuż przed wysiadaniem. Chciałem być uczciwy, sorry. Ten przykład dobitnie pokazuje, jak ważna jest kasa biletowa, i jak długo trwa sprzedaż biletów dzięki tym wspaniałym termicznym drukarkom konduktorskim. Nie wyobrażam sobie, że w Krzeszowicach stu pasażerów wsiada do pełnego już pociągu o 6.20 z zamiarem zakupienia biletu, do tego miesięcznego najlepiej. Konduktor po trzech dniach zwalnia się i idzie sprzedawać bułki w kiosku, jak słowo daję! Ja bym nie zniósł takich warunków pracy.

Niestety, armagedon kas Przewozów Regionalnych powoli się rozkręca. Nie działają kasy w Woli Filipowskiej, Zabierzowie (od dawna), nie ma kasy w Libiążu czy Chełmku (a są to przecież miasta, bądź co bądź), Miechowie, Słomnikach. W innych województwach sytuacja jest podobna, kas jest niewiele, a jeśli są, to czynne w jakichś wyimaginowanych porach dnia. Kasa w Trzebini ciągle się trzyma, choć jej godziny otwarcia też nieco stopniały, i dziś obsługuje podróżnych tylko do 19.30.

Największy absurd spotkałem jednak we własnym mieście. Dziś rano zauważyłem kartkę, że kasa jest czynna teraz od 5.30 do 17.10 do odwołania. Takim oto sposobem spora grupa ludzi, chcących kupić bilet na całkiem dużo pociągów po 17 została uraczona łażeniem za wiecznie niezadowolonymi konduktorami, i proszeniem się o bilet, bo oczywiście należy wsiąść pierwszymi drzwiami i się po bilet zgłosić. I zamiast jechać w ludzkich warunkach, trzeba się tarabanić, np. z bagażami albo małymi dziećmi, po pociągu. Co jest jednak w tej sytuacji absurdalne, zdałoby się zapytać. Otóż nie dalej jak w grudniu nastąpiło huczne otwarcie nowego dworca po remoncie. Pięknie, czysto, wspaniale. Co z tego, kiedy teraz ciepła, elegancka poczekalnia jest o 17.10 wygaszana i zamykana na klucz, bo rentowność krzeszowickiej kasy się przestała PR Kraków kalkulować?

A może automaty? Na każdej ze stacji o mniejszym znaczeniu wystarczyłby jeden wielofunkcyjny automat, z możliwością zakupienia każdego rodzaju krajowego biletu, łącznie ze strefowymi, miesięcznymi i zintegrowanymi. Zaspokoiłoby to potrzeby wszystkich, a raz poniesiony koszt urządzeń byłby w ostatecznym rozrachunku na pewno mniejszy, niż utrzymanie etatów kasjerek i kasjerów.

Wydawać by się mogło, że Polska się rozwija. Tylko, że jeżeli nazywamy rozwojem kolejne wątpliwej jakości autostrady donikąd i wzrastającą sprzedaż rzeczy, które produkujemy sobie w małych chińskich fabrykach, to ja tego rozwojem nie nazwę. To się zaczyna zwijać, i to w sposób chyba całkowicie niekontrolowany...

Pozdrawiam serdecznie, dobrej nocy.

A na koniec nostalgiczne zdjęcie. Czy będzie można kupić normalny, porządny bilet miesięczny na mniejszej stacji, czy pozostaną tylko wątłe rolki papieru termicznego, których ciągłe przekładanie w ciągu miesiąca może zdecydować o tym, że bilet kiedyś stanie się nieczytelny?


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane