środa, 20 marca 2013

Wesołe jest życie stażysty. Czyli o tym, jak wygląda droga do Stelli.

W dzisiejszym poście opowiem nieco o tym, jak ciężko jest, wbrew pozorom, dostać się do Stelli. Kolonia Stella to część Chrzanowa, oddalona od mojego miasta niespełna 20 kilometrów. A jednak dojazd tam na ludzką godzinę w dość niedrogi sposób to rzecz trudna...

Pociąg mój wyrusza o godzinie 6:15. Dziś musiałem zakupić wcześniej bilet miesięczny (taka kalkulacja ekonomiczna), a co za tym idzie, na stacji pojawiłem się krótko po szóstej rano. Punktualnie o 6:14 Regio do Oświęcimia zaszczyciło perony stacji Krzeszowice

Wjazd pociągu Regio do Oświęcimia na peron 2 w Krzeszowicach. Obok TLK Przemyślanin, w łamanej na pół relacji.
Po półgodzinnej jeździe wysiadłem na stacji Chrzanów Śródmieście, ze względu na konieczność nawiedzenia kolektury biletowej w Chrzanowie celem zakupu biletu miesięcznego na autobus linii 32. Ciekawostką jest fakt, że zakup biletu na linię 32 upoważnia wyłącznie do przejazdu autobusem tej linii, a przejazd linią 35 lub 17 (taka sama trasa) jest niedozwolony. Dziwna sprawa...

Tym niemniej, oto jak wygląda bilet:

Rewers

Awers
Zaopatrzony w bilet miesięczny skierowałem się na stanowisko numer 1, z którego autobus linii 32 odjeżdżał o 7.00. W międzyczasie sfotografowałem go, kiedy manewrował po placu postojowym:


Manewrujący Den Oudsten B96 linii 32 na dworcu w Chrzanowie

I jego przegubowy odpowiednik, kursujący na linii 9 do Elektrowni w Sierszy (Den Oudsten B93)
Pochodzących z Danii autobusów Den Oudsten jest na ziemi chrzanowskiej od metra. I dobrze, ponieważ są bardzo wygodne i zwrotne, a przy tym pojemne i posiadają dużo miejsc siedzących, co doskonale się sprawdza w średnio-miejskim terenie, jaki stanowią Chrzanów i okoliczne gminy członkowskie ZKKM.

Teraz, dla ciekawych, kilka słów na temat Związku. Otóż, po upadku komunizmu, u progu zmian ustrojowych, cztery sąsiadujące ze sobą gminy województwa wówczas katowickiego podjęły decyzję o zawiązaniu Związku Komunalnego "Komunikacja Międzygminna", co stało się faktem w roku 1991. W skład związku wchodziły wówczas: Jaworzno, Chrzanów (cała gmina), Libiąż (cała gmina) oraz Trzebinia (cała gmina). Jaworzno, w spadku po WPK, otrzymało serię numerów linii w module 3xx, toteż linie o takich numerach kursowały na terenie ZKKM. W roku 2000, z powodu różnic w wizji działania Związku, oraz przede wszystkim z powodu zaistnienia granicy województw między Chrzanowem, a Jaworznem, to drugie wystąpiło ze Związku, powołując samodzielne PKM Jaworzno. Pozostałe gminy dalej tworzyły Związek, operując na liniach leżących na swoim terenie.
Od tego czasu wiele się wydarzyło. Zmieniali się operatorzy komunikacji, którym ZKKM zlecał przewozy (najpierw Duhabex, obecnie Transgór), numery tras skurczyły się o trójkę z przodu, zmieniały się autobusy. Dzisiaj komunikacja działa na dobrym poziomie, taryfa przestała być czasowa, można kupić bilet przez komórkę, autobusy są w jednolitym, błękitnym kolorze, a niektóre przystanki mają gabloty z podświetlanymi rozkładami. Jest pozytywnie!

Wracając do mainstreamu, kiedy dojechałem już do Stelli (niespełna 14 minut), wykonałem kilka zdjęć w okolicy, które poniżej zamieszczam:

Tablica przystankowa na pętli linii 35, naprzeciw wejścia do zakładu

Droga do wejścia na teren wydziału P-4 ZM Ropczyce.

Na koniec zdjęcia z drogi powrotnej, wykonane w Chrzanowie i Woli Filipowskiej.

Widok ogólny na stację kolejową w Chrzanowie (Fabloku) Budynek stacyjny jest jak widać zamurowany bardziej niż dokładnie, od nie pamiętam kiedy. Częstotliwość pojawiania się pociągów na stacji w porównaniu z zeszłorocznym rozkładem jest co najmniej tragiczna.

A to mój pociąg, odjeżdżający ze stacji w Woli Filipowskiej. Generalnie ten uroczy, choć zaniedbany do granic absurdu, przystanek kolejowy, jest bardzo klimatycznym miejscem do wykonywania zdjęć.
Tyle na dziś. Taka droga czeka mnie bardzo często przez najbliższy czas. Może kiedyś zrobię jakieś ładne, oryginalne zdjęcia, które tutaj umieszczę, kto wie.

Tymczasem :)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane