czwartek, 16 maja 2013

Początek końca Kolei Śląskich?

Po ostatnich moich zachwytach usługami Kolei Śląskich spadła na pasażerów druzgocąca wiadomość o tym, że spółka ta zamierza ratować swoją sytuację finansową, zmieniając od 1 czerwca rozkłady jazdy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby...

Jak donosi prasa w kraju, w tym Dziennik Zachodni, Wyborcza i Wprost, szykuje się coś w rodzaju "rewolucji", przy czym próżno szukać pozytywnego sensu w tym fakcie. W nowym rozkładzie jazdy zabraknie bowiem około 40% połączeń dotąd obsługiwanych przez Koleje Śląskie. Wykonywanych będzie o 226 kursów mniej niż w obecnym rozkładzie jazdy. Dodatkowo likwidacji ulegną linie S15 (Bytom-Gliwice), S77 (Rybnik-Kędzierzyn Koźle) i S83 (Tarnowskie Góry - Kłobuck). Na wszystkich pozostałych liniach rozkłady zostaną przetrzebione. Najbardziej na trasie Gliwice - Częstochowa, gdzie zniknie 45% połączeń, oraz na linii S4 Tychy Lodowisko - Sosnowiec, gdzie wycięte zostało ok. 39% pociągów.

Sam rozkład to nie wszystko. Pasażerów czekają podwyżki. Na ogół będzie to ok. 10-procentowy wzrost cen, jednak w przypadku relacji do 55 km nawet o 20% zdrożeją bilety Kolei Śląskich. Dzięki temu, jak tłumaczy rzecznik KŚ, ceny zostaną zrównane ze średnim poziomem stawek w całej Polsce. Ponadto znikną bilety strefowe. Przykładowo, cena za przejazd na trasie do 5 km wzroście z 2,80 zł na 3,80 zł.

Takie poczytania wzbudziły falę krytyki i podburzyły nastroje społeczne na Śląsku. Pod petycją do urzędu wojewódzkiego podpisało się już 900 osób. Na dworcach pojawiają się kartki z apelem o wyrażanie słów uznania marszałkowi Mirosławowi Sekule i podpisywanie petycji protestacyjnej na stronie internetowej.

Całe szczęście, że oszczędności spółka szuka także w administracji (plan obcięcia pensji o 25%), oraz w racjonalizacji zawieranych kontraktów (zerwanie porozumienia o 15 lokomotywach z 40-osobową załogą planowanych do wynajęcia od Lotosu). Tylko, czy to cokolwiek zmieni?

Jakoś nie widzę kolorowo przyszłości kolei na Górnym Śląsku. Różowe okulary się zbiły...

  
Czy już niedługo taki widok stanie się historią?


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane