środa, 1 maja 2013

Z wizytą w Jaworznie...

Nadszedł czas na odświeżenie nieco zmurszałej zakładki o podróżach Przedniej Platformy, co niniejszym następuje.

Przy tak zwanej okazji złożyłem wizytę w Jaworznie, mieście powiatowym województwa śląskiego, które, choć nie stanowi części KZK GOP, to jest z nim dość konkretnie powiązane, ze względów historycznych chociażby. Otóż w czasach komunizmu, dokładnie od 1975 roku, dzisiejsze PKM Jaworzno funkcjonowało jako Zakład Eksploatacyjny nr 6 WPK Katowice. Później, w latach 1992-96 firma funkcjonowała jako PKM Jaworzno i dysponowała zajezdniami w Jaworznie i Chrzanowie. W roku 1996 powołano do życia Związek Komunalny "Komunikacja Międzygminna" Jaworzno, zawierający w sobie obszar dzisiejszych ZK"KM" Chrzanów i PKM Jaworzno. Od stycznia 2000 roku, z powodu wystąpienia Jaworzna ze Związku, co wiązało się z powrotem do nazwy PKM Jaworzno, a wyłącznym udziałowcem spółki stała się gmina Jaworzno.

Dziś PKM posiada 59 autobusów niskopodłogowych (wszystkie, jakie są), z czego 9 to autobusy przegubowe, a 16 to jednopokładowe pojazdy 15-metrowe marek Man i Solaris. Obsługują one 23 dzienne linie autobusowe oraz jedną linię nocną o symbolu N. Poza Jaworznem autobusy pod szyldem PKM-u poruszają się po ulicach Mysłowic, Sosnowca, Katowic i Chrzanowa.

Organizacja komunikacji w Jaworznie jest jasna i przejrzysta. Dobry układ ważnych punktów przesiadkowych zapewnia pasażerom komfort, który w mieście liczącym niespełna 100 tys. mieszkańców, nie jest zjawiskiem nagminnym. Ponadto większość przystanków na głównych ciągach komunikacyjnych wyposażonych jest w tablice elektroniczne, które w wyraźny i dokładny sposób pokazują czas do przyjazdu kolejnych pojazdów różnych linii, odbierając na bieżąco sygnał GPS i modyfikując wyświetlane informacje.

  
Elektroniczna tablica na przystanku w Jaworznie
W Jaworznie nie ma biletów do kasowania, a w kasownikach próżno szukać szczelin na bilety. Wszelkie przejazdy odbywają się na postawie Jaworznickiej Karty Miejskiej. Bilety jednoprzejazdowe można zakupić także u kierowcy w formie wydruku z rolki, lub w automatach biletowych zamontowanych w dziesięciu najnowszych autobusach MAN Lion's City LL. Można w nich zapłacić bilonem lub kartą zbliżeniową. Kodowanie biletów na JKM jest opłacalne, ponieważ przy zbliżeniu jej do czytnika po wejściu i wyjściu z autobusu, koszt przejazdu jest nawet o 40% niższy niż przy zakupie tradycyjnego biletu lub braku rejestracji wyjścia z autobusu. "Kasownik" w jaworznickich autobusach wygląda następująco:


W 20 autobusach PKM Jaworzno zainstalowano funkcjonalność jaką jest ogólnodostępny internet Wi-Fi, który notabene działa, sprawdziłem ;)

Wartym odnotowania faktem dotyczącym Jaworzna jest obecność sporej liczby linii mikrobusowych. Ta ilość musiała zostać uporządkowana, dlatego na przystankach znajdują się bardzo schludne i czytelne rozkłady jazdy minibusów na każdy dzień, wraz z numerem bądź symbolem danej linii, którym każdy bus jest wyraźnie oznakowany. Wykonałem zdjęcie takiego rozkładu żeby pokazać, że minibusy mogą jeździć według porządnego rozkładu i te rozkłady mogą na przystankach komunikacji miejskiej mieć swoje miejsce:

Rozkłady jazdy linii innych niż organizowane przez PKM

Słowem podsumowania, do Jaworzna wybrać się warto, bo chociaż nie jest to miasto pełne zabytków, to jednak dostarcza miejscami nieco uroku i nie brakuje w nim miejsc, by posiedzieć i wypocząć. Niebawem przybędzie odnowiony Rynek, na którym zapewne miło będzie spędzać ciepłe wieczory i słoneczne popołudnia. A i dla lubiących komunikację miejską Jaworzno będzie przyjemnym przystankiem na polskiej mapie sieci komunikacyjnych. 

Pozdrawiam :)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane