poniedziałek, 3 czerwca 2013

"Zanim zdjęto szyny..." Część 2: Tramwaje w Bielsku-Białej

Tramwaje w Bielsku-Białej mają długą historię, ponieważ woziły pasażerów przez 76 lat. Jednocześnie stolica podbeskidzia była ostatnim w Polsce Ludowej miastem, które zrezygnowało z tego środka transportu w roku 1971.

Pierwszy tramwaj wyjechał na ulice miasta 11 grudnia 1895 roku, niedługo po Wrocławiu i Elblągu. Linia oznaczone numerem 1 kursowała od Dworca do Cygańskiego Lasu (tereny dzielnicy wypoczynkowej). Na linię numer 2 przyszło czekać do lat 50. XX. wieku, kiedy zaczęto wdrażać plany realizacji większej sieci tramwajowej. Jednak z kilku planowanych linii powstała tylko "2" na trasie Dworzec - Aleksandrowice (rejon dzisiejszego ronda Hulanka).

Z wielu planów niewiele wyszło. Tramwaje w Bielsku mimo, że dobrze radziły sobie nawet w czasach okupacji hitlerowskiej, nie przetrwały. Brak napraw, pogarszanie się stanu infrastruktury oraz wzrastające natężenie ruchu samochodowego wywołały w 1970 roku decyzję o wdrożeniu planu likwidacji sieci tramwajowej.

Tramwaje w Bielsku były wąskotorowe, o rozstawie szyn 1000 mm. Tramwaje wyjechały z Bielska - Białej do Łodzi, skąd w zamian do miasta trafiły autobusy Ikarus.

Dziś ciasne i zatłoczone Bielsko, zamieszkałe przez ponad 174 tys. osób zyskałoby duży oddech, gdyby wróciły doń tramwaje...

źródło: wikipedia.pl

Tramwaj linii 2 (źródło: fotopolska.eu)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane