poniedziałek, 8 lipca 2013

Dlaczego należy zamykać okna?

Problem jest tak stary, jak długo liczy historia klimatyzacji w środkach publicznego transportu w Polsce. Kiedy tylko przychodzą gorące dni, wiele osób cieszy się na fakt, że coraz więcej tramwajów czy autobusów posiada klimatyzację, której będzie dało się użyć. Mam jednak wrażenie, że radość nie dotyczy wszystkich...

Zawsze bowiem jest tak, że któreś okno musi być otwarte, uchylone, rozsunięte czy co tam jeszcze można. Bo komuś za duszno, bo komuś nie wieje, a lubi. Słyszałem już tak dziwne i niepojęte wykręty i wytłumaczenia, że głowa puchnie.

Wiadomym jest, że klimatyzacja nie działa dzięki tajemniczym kosmicznym siłom. Jest to zwyczajnie agregat chłodzący powietrze dzięki specjalnemu, płynnemu medium. Nie trzeba skończyć wyższych studiów by wiedzieć, że, tak jak i w samochodzie osobowym, tak i w tramwaju czy autobusie, za dostarczanie energii do działania systemu klimatyzacji odpowiedzialna jest ta sama jednostka napędowa, która porusza całym wozem. Wobec tego rachunek jest prosty: im klimatyzacja ma łatwiej wychładzać powietrze, tym mniejsze zużycie energii i wyższa jej efektywność.

Kursowanie autobusów z włączoną klimatyzacją i jednocześnie pootwieranymi oknami jest zwyczajnie stratą pieniędzy! A potem pasażerowie mają dużo do powiedzenia, bo obcina się kursy z powodu oszczędności.

Wystarczy bowiem zwrócić uwagę, że w autobusie jest klimatyzacja. Informują o tym piktogramy, naklejki, napisy na wyświetlaczach, a czasem nawet komunikaty głosowe. Nie sposób przeoczyć. Przy zamkniętych oknach, kiedy co jakiś czas będą się tylko otwierały drzwi, klimatyzacja zacznie działać z większą wydajnością. Oczywiście, nie ma się co oszukiwać, że w tramwaju czy autobusie będzie naprawdę chłodno, i zapanuje nagle 20 stopni przy 40-sto stopniowym upale na zewnątrz. Ale działanie klimatyzatorów łatwo odczuć, gdy podróżni dostosowują się do konieczności zamykania okien.

Wiele miast wprowadziło sztywne zasady włączania klimatyzacji, zakładające, że należy ją uruchamiać, kiedy średnia temperatura powietrza przekroczy 25 stopni powyżej zera. Warto więc mieć tego świadomość, i nie utrudniać innym życia, otwierając okna, by poczuć wiatr we włosach.

Dla lubiących przeciągi polecam rower, rolki albo skuter, aczkolwiek przeciągi są niezdrowe. Ostatnio nawet udowodniono, że uśpiony wirus opryszczki może wywoływać porażenie nerwu twarzowego pod wpływem przeciągu. Dlatego nie polecam :)

Moi drodzy, zamykajmy okna w klimatyzowanych pojazdach komunikacji, gdy jest włączona!

źródło: www.mmwroclaw.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane