środa, 17 lipca 2013

"Nocna szyna". Odcinek 4: Linia U4

Linia U4 jest najstarszą linią w Wiedniu. Całość istniejącej infrastruktury powstała w przeciągu pięciu lat między majem 1976 a grudniem 1981 roku. Od tego czasu nie prowadzi się rozbudowy. Linia ma 16,5 kilometra, przejazd nią trwa ok. 29-30 minut. Zawiera w sobie 20 stacji i krzyżuje się z wszystkimi liniami metra dwukrotnie (poza U3). Pociągi kursują co 3-5 minut w ciągu dnia. Linia cieszy się dużą popularnością głównie z uwagi na to, że obsługuje Heiligenstadt, Schoenbrunn i ZOO w Hietzingu.

Zanim tą trasą pojechało prawdziwe metro, kursował tamtędy Stadtbahn, datowany na przełom XIX i XX. wieku. Od 1898 roku kursowały tam pociągi parowe, potem elektryczne (1918), które od 1925 jeździły pod szyldem linii WD. W przebiegu protoplasty szybkiego transportu w Wiedniu swoje miejsce znalazła właśnie zielona linia U4. Najmłodszą stacją jest Spittelau, położona na skrzyżowaniu z linią U6 przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu. Stacja ta powstała po przedłużeniu linii U6 do Floridsdorf w roku 1995.

Większość trasy linia pokonuje na powierzchni, wzdłuż koryta rzeki Wiedeń i Kanału Dunaju. Tylko w centrum schodzi płytko pod powierzchnię.

Zapraszam do obejrzenia filmu z przejazdu linią U4!

Linia U4 (mat. własne)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane