poniedziałek, 8 lipca 2013

"Zanim zdjęto szyny..." Część 7: Tramwaje w Legnicy

Okazuje się, że Mała Moskwa także miała swoją sieć tramwajową. Początkowo miały to być tramwaje parowe i gazowe, jednak obie te koncepcje nie spotkały się z aprobatą i zostały odrzucone.

Pierwszy był tramwaj konny, kursujący po dwóch trasach okrężnych między dworcem i Rynkiem. Jego uruchomienie datuje się niejasno na lata 80. XIX wieku. Pod koniec tego stulecia, a dokładnie w 1896 roku, firma Felix Singer z Berlina otrzymała koncesję na budowę tramwaju elektrycznego o rozstawie szyn 1000 mm. Pierwszą linię otwarto 21 stycznia 1898 roku.

System nie przynosił zysków, czekały go trudne czasy. Mimo wysokiej częstotliwości zawieszono jedną z linii, a na początku XX. wieku tramwaje nie kursowały przez kilka kolejnych dni. Dopiero w roku 1903 miasto przestało się wyludniać na tyle, że tramwaj zaczął przynosić zyski.

W kolejnych latach bywało różnie. Po okresie rozbudowy sieci przyszły kłopoty, które spowodowały, że cała sieć nie była obsługiwana w latach 1923-1924. Przed wojną wybudowano także przedłużenie linii w ulicy Złotoryjskiej. Tramwaje kursowały w czasie wojny, a w roku 1940 pojawiła się numeracja linii.

Od tej pory kursowały trzy linie:
1: Dworzec - Plac Łużycki
2: Piekary Wielkie - Chojnowska
3: Dworzec - Tivoli

Po wojnie, wskutek dużych zniszczeń, tramwaje nie kursowały na części tras. Po niezbędnych remontach przyszedł jednak czas na wydłużanie istniejących torowisk, i tak tramwaje zawitały do Huty (1952). Z początkiem lat 60. wyremontowano zajezdnię przy Wrocławskiej

Jednak Legnicy nie było dane dotrwać z tramwajami do współczesności. 13 lipca 1968 roku na tory wyjechał ostatni skład, i tak skończyła się historia komunikacji tramwajowej w mieście. Dziś, na Rynku w Legnicy, znajduje się pamiątkowa tablica na cześć tego środka transportu.

Szkoda trochę, bo Legnica jest dziś miastem liczącym ponad 100 tys. mieszkańców, i z całą pewnością tramwaj byłby popularnym rozwiązaniem na jej ulicach.

W tak zwanym międzyczasie po ulicach Legnicy zaczęły też kursować trolejbusy. Stało się to w roku 1943...

Sieć legnickich tramwajów (źródło: wikipedia.org)

Pocztówka (źródło: www.mpk.legnica.plBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane