sobota, 10 sierpnia 2013

Czechowice Dziedzice nie tylko zapałkami stoją

Ponad 35. tysięczne Czechowice Dziedzice, będące siedzibą gminy o tej samej nazwie, kojarzą się w pierwszej chwili z węzłem kolejowym oraz fabryką zapałek i rafinerią. Jak jednak należy się domyślać, miasto tych rozmiarów posiadać powinno także komunikację miejską. Jest tak w istocie.

Organizacją komunikacji publicznej w tym mieście zajmuje się PKM Czechowice Dziedzice, istniejący od roku 1980. Wcześniej przewozy organizował oddział Zakładu WPK Katowice w Tychach. Firma obsługuje linie: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, VII, X i C, z czego 3 z nich dojeżdżają do Bielska-Białej, a linia C kursuje tylko z okazji 1 listopada. W ramach linii 1 i 6 wydzielone są warianty oznaczone jako 1s i 6s, kursujące w dni nauki szkolnej.

Najbardziej obciążoną pętlą autobusową jest Czechowice Dziedzice Silesia, gdzie kończą bieg prawie wszystkie autobusy w mieście, łącznie z bielską linią 50. Punktem przesiadkowym jest przystanek przy Dworcu PKP.

Komunikacja zaspokaja potrzeby mieszkańców. Szału w rozkładzie nie ma, ponieważ tylko 2 linie kursują z dużą częstotliwością (3 i VII do Bielska). Jednakże tabor sprawia przyjemną niespodziankę. Miasto operuje bowiem 18 wozami, z czego 15 to pojazdy niskopodłogowe (prawie same Solarisy). Niektóre posiadają nawet klimatyzację.

Przystanek przy Dworcu jest w tej chwili w trakcie liftingu, instalowane są nowe wiaty. Na trzech stanowiskach znajdują się tablice elektroniczne, informujące o odjazdach autobusów, ponadto znajduje się tam automat do zakupu biletów komunikacji autobusowej.

Generalnie, czechowicki PKM wywarł na mnie dość pozytywne wrażenie, aczkolwiek w porównaniu do chrzanowskich rozkładów jazdy niektóre tabliczki trochę straszą :P

A oto kilka zdjęć z wizyty w tym mieście:

Dworzec przelotowy przy dworcu PKP w Czechowicach Dziedzicach

Maszyna biletowa

Jeden z czechowickich Solarisów w trakcie prezentacji (www.pkm.czechowice-dziedzice.pl)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane