czwartek, 15 sierpnia 2013

Komunikacja miejska w Oświęcimiu

Komunikacją miejską w Oświęcimiu zajmuje się Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu. Zanim jednak do tego doszło, miasto przetrwało liczne przeprawy i przerzucanie się organizacją komunikacji. Przez kilka lat nawet oświęcimska komunikacja miejska funkcjonowała jako oddział 2 WPK Bielsko-Biała. W tym roku przypada 56. rocznica istnienia w Oświęcimiu autobusów.

W latach 80. ubiegłego wieku przewożono nawet 43 mln pasażerów rocznie. Dziś jest to 5-6 mln, a i tak, jak na 40-tysięczne miasto jest to wynik całkiem niezły.

W tej chwili MZK posiada 47 autobusów, z czego 30% stanowi tabor niskopodłogowy (przeważają Solarisy). Organizuje przewozy na 10 liniach miejskich i 17 podmiejskich.

Co do częstotliwości linii, to bywa różnie. Jedyną linią z przyzwoitą częstotliwością rzędu 15-30 minut jest "jedynka" z Zasola do Zakładów Chemicznych. Pozostałe kursują różnie, ale oferta przewozowa się sprawdza, i brak jest nadmiernego tłoku w ciągu normalnego dnia. Obecnie w Oświęcimiu obowiązują rozkłady wakacyjne, które różnią się od tych całorocznych.

W mieście są dwa punkty przesiadkowe. Pierwszy z nich znajduje się na pętli przed Dworcem PKP, drugi na przystanku Miasto, gdzie większość linii zagląda.

Cennik przejazdów przedstawia się następująco:

Ciekawą formę przybiera rozkład jazdy, ponieważ MZK zestawiło go w formie bardzo porządnej prezentacji w PDF. Można ją sobie pobrać i mieć pod ręką, niekoniecznie mając dostęp do internetu.

To właściwie tyle, ile udało mi się zaobserwować względem komunikacji w tym mieście. Na koniec kilka zdjęć:

Tak wygląda rozkład jazdy

Dab Silkeborg - nie tak dawno totalna podstawa taboru

A to jeden z Alpino, kursujący po mieścieBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane