wtorek, 6 sierpnia 2013

Stacje kolejowe Polski - Kłaj

Otwieram niniejszym nowy cykl, przewidziany na bardzo długo. Jeżdżąc w różne miejsca w Polsce, obserwując to i owo dochodzę do wniosku, że z pewnością wielu chętnie przeczyta coś o mniejszych lub większych stacjach w naszym kraju. Bez zbędnych szczegółów technicznych, których w sieci mnóstwo. Raczej z perspektywy obserwatora i zwykłego podróżnego, który zawiesza oko na tym, co mija. Dziś słów kilka o stacji kolejowej w Kłaju.

Stacja ta znajduje się w przebiegu linii kolejowej 91 Kraków Główny - Medyka, na jej 28 kilometrze. Jest to, można powiedzieć, stacja z prawdziwego zdarzenia. Posiada przejście podziemne(obecnie nieczynne), budynek z kasą i poczekalnią (nieczynne), oraz jeden peron z wiatami.

Obok starego budynku stacyjnego istnieje nowy, który prawdopodobnie nie przetrwa trwającej modernizacji. Stacja znajduje się w trakcie przebudowy, w ramach której, poza remontem peronu, budynku i torów planowane jest także postawienie dodatkowego, nowego peronu.

Docelowo stacja ta ma być częścią układu krakowskiej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Obecnie obsługiwana jest wyłącznie przez pociągi osobowe Regio spółki Przewozy Regionalne z Krakowa Głównego w kierunku Tarnowa, Rzeszowa, Nowego Sącza i Krynicy. Stacja jest skomunikowana przez obecnie przez 16 par pociągów dziennie. Na chwilę obecną kasa biletowa jest nieczynna, gdyż nie udało się rozstrzygnąć przetargu mającego za zadanie wyłonić ajenta, chętnego do jej poprowadzenia.

Stacja stanowi granicę II strefy biletowej aglomeracji krakowskiej, a dodatkowo objęta jest zasięgiem zintegrowanego biletu miesięcznego.

Zdjęcie satelitarne stacji w Kłaju (GoogleMaps)

Stacja w trakcie modernizacji. W tle widoczny nieczynny budynek.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane