wtorek, 13 sierpnia 2013

Stacje kolejowe Polski - Krzeszowice

Stacja kolejowa w Krzeszowicach ma dość długą historię. W tym roku, 13 października, przypada 166. rocznica otwarcia dworca.

Stacja powstała w ramach linii kolejowej z Krakowa do Wiednia. W okresie Generalnego Gubernatorstwa stanowiła istotną stację postojową na tym odcinku. Stacja była też bardzo istotna z punktu istnienia krzeszowickiego uzdrowiska, kiedy to z Krakowa uruchamiane były w dni wolne specjalne pociągi tylko do Krzeszowic, z których chętnie korzystali krakowianie chcący wypocząć w tym mieście.

Krzeszowice to stacja osobowo-towarowa, obsługująca ruch pociągów osobowych Regio oraz pospiesznych InterRegio i TLK (PKP Intercity). Znajduje się ona na linii 133, w ciągu międzynarodowego korytarza E-30. Na stacji nie zatrzymują się obecnie pociągi międzynarodowe, jednakże kiedyś było inaczej, gdyż z Krzeszowic można było dojechać bezpośrednio pociągiem osobowym do Żyliny na Słowacji i do Bohumina w Czechach. Swego czasu kursował także pociąg osobowy do Wisły Głębce.

Budynek dworca (środkowa część piętrowa) powstał w połowie XIX. wieku, boczne skrzydła dobudowano kolejno pod koniec tego stulecia i w 1913 roku. Obecnie budynki dworca są wyremontowane (grudzień 2012), spełniają swoje funkcje. Mieści się w nich poczekalnia, kasa ajencyjna PR (czynna pon-pt w godz. 5.30-17.30 oraz sob-ndz-św w godz. 6.30-17.30), toalety, rezydują tam zawiadowcy, obsługa stacji i sekcja przewozów towarowych PKP Cargo.

Stacja składa się z dwóch peronów. Pierwszy z nich, położony przy budynku dworca bezpośrednio połączony z parkingiem, obsługuje ruch pociągów z Krzeszowic do Krakowa i Wieliczki oraz pełni funkcję mijanki i peronu awaryjnego. Korzystają z niego także pociągi, w których odbywają podróż osoby niepełnosprawne (ze względu na rozebrany przejazd torowy między peronami). Przy peronie drugim, do którego dojście umożliwia kładka piesza, zatrzymują się wszystkie pociągi kursujące przez stację z kierunku zachodniego do Krakowa i także w kierunku Trzebini. Pierwszy pociąg odjeżdża z Krzeszowic około 4 rano, ostatni nieco po północy.

Część towarowa stacji składa się z kilkunastu torów, które obsługują składy do/z Kopalni w Zalasie oraz do/z Kopalni Wapienia w Czatkowicach, które posiadają bocznice.

Przy stacji znajduje się wieża ciśnień, która jest nieczynna i niedostępna do zwiedzania, a między torami peronu 2 i 1 znajdują się, po stronie wschodniej i zachodniej, pozostałości po żurawiach wodnych, wykorzystywanych przez parowozy.

Z ciekawostek: w budynku dworca mieścił się niegdyś Antykwariat na Peronie, gdzie dostępne były używane książki, czasopisma, ciekawe przedmioty, bibeloty, sprzedawana była kawa oraz napoje i słodycze; niestety upadł; przy peronie pierwszym mieści się kiosk, w którym można nabyć bilety MPK Kraków; niegdyś na dworcu znajdował się gabinet dentystyczny, a także świetlica dla młodzieży dojeżdżającej pociągami do krzeszowickiego liceum i technikum.

Stacja jest jedną z najbardziej uczęszczanych stacji w rejonie Krakowa. Rocznie odprawia się tutaj prawie 700 tys. podróżnych.

Widok na stację z kładki pieszej

Zdjęcie satelitarne stacji Krzeszowice (GoogleMaps)


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane