niedziela, 6 października 2013

Krakowskie tramwaje. Linia 3.

Linia numer 3 ma bogatą historię. Po raz pierwszy wyruszyła na ulice Krakowa w roku 1913, kiedy to połączyła Dworzec Towarowy z III Mostem przez Rynek. Po licznych perypetiach przed II wojną światową kursowała już do Borku Fałęckiego. Wskutek działań wojennych została na chwilę podzielona na linię 3 i 3A, gdzie ta pierwsza kursowała z Borku do III Mostu, a druga - z III Mostu do Dworca Towarowego. Linia kursowała przez chwilę do pętli Wieczysta (1964), a także do Dąbia (1968-69).

Od roku 1969 zaczęła się przygoda trójki z Prokocimiem, a później z Bieżanowem, która trwa do dziś. Linia jeździła zarówno przez Plac Bohaterów Getta, jak i przez Kazimierz. Pojawiała się nawet na Placu Wszystkich Świętych, kursując swego czasu przez Kleparz i Bagatelę. Od 2012 roku na przyjemną trasę przez Pawią i Starowiślną.

Obecnie linia liczy nieco ponad 12 kilometrów długości, ma 24 przystanki, a pokonanie jej trasy zajmuje około 40 minut. Obsługiwana jest najróżniejszym taborem, właściwie większość typów wagonów pojawia się na trójce.

Poniżej podaję linki do dwóch filmów z przejazdów trójką - starą i nową trasą

Linia 3: przez Plac Wszystkich Świętych i Kazimierz
Linia 3: przez Pawią i Starowiślną

Nagrania na profilu użytkownika esbek2

Zapraszam na przejażdżkę!

źródło: krakow.wikia.com

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane