poniedziałek, 28 października 2013

Krakowskie tramwaje. Linia 6

Krakowska "szóstka" wystartowała początkowo na trasie Zwierzyniec - Dworzec Towarowy, jednak już w niedługim czasie została przeniesiona do pętli III Most. W roku 1921 tramwaje numer 6 zaczęły zaglądać do Rynku Podgórskiego, a później było już tylko dalej - do Matecznego, później z małymi perturbacjami do Wielickiej i Płaszowa.

W czasie II wojny światowej "szóstka" jeździła do Płaszowa przez Rynek Główny, na którym pozostała z przerwą w latach 1944-47 (wskutek zniszczeń) do roku 1952. Na długie lata stałą trasą linii 6 stała się trasa Salwator - Prokocim, gdzie linia dojeżdżała od roku 1960. Początkowo końcówka w Prokocimiu była zlokalizowana na wysokości Kabla, później już w dzisiejszych okolicach (na wysokości ulicy Facimiech), dokąd linia docierała do roku 2000, czyli do czasu uruchomienia tramwaju na Kurdwanów. Linia ta kursuje do Kurdwanowa nieprzerwanie od trzynastu lat, chociaż między 2005 a 2007 rokiem, wskutek dziwacznego pomysłu miasta, zmieniono jej numer na 36.

Trasa "szóstki" liczy niecałe 11 kilometrów, którą tramwaje pokonują zwykle w czasie około 32 minut. Są na niej 22 przystanki. Dziś tramwaj kursuje przez Dominikańską, Kazimierz i ulicę Limanowskiego, dublując się na odcinku Korona - Filharmonia z liniami 8 i 13. Wskutek reformy komunikacyjnej z zeszłego roku, "szóstka" kursuje tylko od poniedziałku do soboty, przy czym w soboty tylko od 6 do 18. W niedziele i święta linia nie działa.

Poniżej zamieszczam jak zwykle filmik z Youtuba obrazujący przejazd linią 6:

Linia 6 w Krakowie

źródło: krakow.wikia.com

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane