wtorek, 22 października 2013

Stacje kolejowe Polski - dworzec Zabrze Mikulczyce

Będąc w Zabrzu postanowiłem odwiedzić kolejną w tym cyklu stację widmo, która od lat z ruchem kolejowym ma tyle wspólnego, ile śnieg z Etiopią. Dworzec Zabrze Mikulczyce przez lata stanowił ważniejszy element na trasie kolejowej miasta niźli stacja w centrum miasta. Obsługiwał bowiem więcej połączeń.

Stacja znajduje się na 29. kilometrze linii kolejowej 132 Bytom - Wrocław Główny, która wykorzystywana jest w ruchu pasażerskim na odcinkach Bytom - Bytom Bobrek oraz Pyskowice - Wrocław Główny. Na odcinku Zabrze - Pyskowice linia jest rozebrana.

Wskutek zmian ustrojowych upadło wiele okolicznych przedsiębiorstw, toteż dworzec tracił na znaczeniu. Tracił też klientów, aż w końcu w roku 1994 zlikwidowano ruch osobowy na tej stacji. 1 czerwca 1996 roku stacja została całkowicie zamknięta.

Śladem po dawnej świetności tej stacji jest tylko linia tramwajowa numer 3, której pętla znajduje się naprzeciw dworca, oddalona od niego około 100 metrów.

Stacja składała się z 2 peronów, każdy z nich posiadał dwie krawędzie. Budynek stacyjny jeszcze stoi, aczkolwiek jego część przyległa do przejścia podziemnego została już wyburzona. Przejścia podziemne są zamurowane i zasypane od góry, perony są zarośnięte. Stacja jest bez jakichkolwiek widoków na przyszłość.

Położenie stacji (Google Maps)

Nieczynne przejście podziemne

Budynek dworca od strony zachodniej

Widok na dalszy peron. Infrastruktury peronowej już nie ma.

Tor przy bliższym peronie. Jedyny wyglądający na okresowo używanyBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane