piątek, 18 października 2013

Z wizytą w Tarnowskich Górach: MZKP

Podczas niedawnego pobytu na Górnym Śląsku, odwiedziłem Tarnowskie Góry. Postanowiłem zobaczyć, jak wygląda nowy dworzec autobusowy w tym mieście, w rezultacie napiszę kilka słów na temat komunikacji miejskiej w Tarnowskich Górach w ogóle.

Organizacją przewozów na terenie Tarnowskich Gór i okolicznych miejscowości zajmuje się Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej MZKP Tarnowskie Góry. Związek został wpisany do rejestru w kwietniu 1992 roku, na fali zmian wywołanych przejściami ustrojowymi w Polsce.

Do roku 2007, poza Tarnowskimi Górami, do związku należały gminy Krupski Młyn, Miasteczko Śląskie, Ożarowice, Mierzęcice, Zbrosławice, Świerklaniec, Tworóg, Wielowieś i Piekary Śląskie. Te ostatnie wystąpiły ze związku, zlecając obsługę komunikacyjną KZK GOP. Kilka lat temu do związku chciało dołączyć miasto i gminy Pyskowice. Wówczas jeszcze Piekary Śląskie sprzeciwiły się temu, więc Pyskowice pozostały ogryzkiem KZK GOP.

Obecnie, MZKP opiekuje się 48 liniami autobusowymi, które obsługuje PKM Świerklaniec (notabene posiadający stosunkowo nowe i ładne pojazdy niskopodłogowe) oraz Nowak Transport (tu stan już gorszy) i przewoźnicy prywatni. Ponadto teren związku obsługuje 11 linii organizowanych przez KZK GOP.

Obowiązuje cennik KZK GOP na mocy porozumienia zawartego z MZKP.

Centrum komunikacji autobusowej jest Dworzec Autobusowy w Tarnowskich Górach, położony przy ulicy Pokoju, tuż obok Dworca Kolejowego. Dworzec posiada kasę, poczekalnię, wizualny i głosowy system informacji, i jest po remoncie, co w porównaniu z pozostałymi dworcami w śląskich miastach czyni go przyjemnym miejscem.

Tak z innej beczki, w Tarnowskich Górach jest wiele ciekawych miejsc. Zabytkowa kopalnia, kolejka wąskotorowa, kilka parowozów w okolicach dworca. Miasto to, choć może nie do końca piękne, warto odwiedzić.

Stanowiska 1-5

Stanowisko 6 tuż przy wejściu do poczekalni

Tablica informacyjna wewnątrz dworca

Poradnik i przewodnik w wersji dotykowej. Podróżny łatwo się odnajdzie!

Flota autobusów realizujących zadania MZKP. Od razu widać, które z nich należą do PKM Świerklaniec...

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane