poniedziałek, 18 listopada 2013

Inspiro z dymem, a Politechnika z...prokuratorem.

To nie była szczęśliwa dla warszawiaków niedziela. Dzisiejsze popołudnie upłynęło bowiem pod znakiem kłopotów komunikacyjnych, i to poważnych. Po stwierdzeniu pożaru w jednym z kursujących na linii, nowych składów Inspiro, ruch metra został właściwie sparaliżowany.

Kilkanaście minut po godzinie 15, będąc na stacji Ratusz-Arsenał, usłyszałem komunikat, że w związku z awarią metro kursuje na odcinku Kabaty-Wilanowska, oraz na odcinku Ratusz-Arsenał - Młociny. Nietrudno sobie było wyobrazić to, co działo się w tramwajach i autobusach jadących z Placu Bankowego do centrum i w okolice dworców. Wielu pasażerów pozostawało na przystankach, a ja około godziny 16:20 jeszcze nie dostrzegłem ani jednego autobusu zastępczej linii Z, której uruchamianie ZTM zapowiadał już około 16. Cóż, zdecydowałem się na podróż alternatywną linią 111 do Powiśla, gdzie przesiadłem się na pociąg SKM.

Do późnego wieczora metro kursowało z Młocin do Centrum i z Wilanowskiej do Kabat, natomiast na odcinku Centrum-Wilanowska jeździło wahadłowo i nie obsługiwało stacji Politechnika. Według komunikatu sprzed pół godziny, jutro metro będzie kursować normalnie.

Według relacji świadków, podczas wjazdu pociągu z kierunku Młocin do stacji Politechnika, widoczne były iskry i kłęby dymu. Ewakuowano około 150 osób, a 9 trafiło do szpitala z objawami przytrucia, w tym jedno dziecko. Dym był skutkiem awarii, jednakże do właściwego pożaru, z racji konstrukcji wagonu, nie doszło. Na miejsce zdarzenia, poza zaalarmowaną Policją, przybyła także Prezydent miasta oraz Prokurator, który badał okoliczności zdarzenia. Teraz pociąg czekają oględziny przez pracowników Metra Warszawskiego oraz specjalistów z firmy Alstom.

Jak na razie, wszystkie składy Inspiro zostały wycofane z ruchu liniowego. Szczęście w nieszczęściu, że ta sytuacja miała miejsce w niedzielę, a nie w szczycie popołudniowym dnia powszedniego. Wtedy kłopoty mogłyby okazać się o wiele bardziej rozległe.

Wejście do stacji metra Politechnika zagrodzone taśmą (materiał PAP na http://polskalokalna.pl/wiadomosci/mazowieckie/warszawa/news/dym-iskry-koszmar-w-warszawskim-metrze-9-osob-w,1967130,3319)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane