czwartek, 28 listopada 2013

Komunikacja w Rzeszowie - mieście marketów i szerokich ulic

Rzeszów, jako stolica województwa podkarpackiego, wielkością nie powala. Nie osiąga nawet 200 tysięcy mieszkańców, a jednak jest to miasto przestronne, z dużymi arteriami. Co więcej wypełniają je galerie handlowe i markety. Podobno jeden galeriowy sklep przypada na 200 mieszkańców miasta.

Komunikacja w mieście opiera się na autobusach. Miejskie i podmiejskie przewozy organizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie, które swoją siedzibę i zajezdnię ma na ulicy Trembeckiego. Ponadto funkcjonuje także druga zajezdnia przy ulicy Lubelskiej. MPK prowadzi przewozy na 30 liniach miejskich, 11 podmiejskich, trzech liniach nocnych oraz linii do Portu Lotniczego w Jasionce.

Flotę stanowi 189 pojazdów, z których tylko trzy to autobusy przegubowe. Są nimi wozy Jelcz M181MB (kursują na liniach 18 i 19). Autobusy niskopodłogowe i niskowejściowe stanowią prawie 84% taboru, a dzięki zakupowi w ciągu ostatnich dwóch lat 80 nowych pojazdów Autosan i Mercedes, średni wiek taboru wynosi 8,5 roku. Ciekawostką jest fakt, że Rzeszów dysponuje 70 pojazdami zasilanymi CNG, co stanowi ponad 37% całego taboru.

Kręgosłupem komunikacyjnym miasta jest tzw. "Koło", czyli linia okrężna 0, kursująca zgodnie i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Poza tym dużą częstotliwość posiadają także linie 17, 18 i 19. Pozostałe linie jeżdżą w sposób trochę losowy. "Koło" kursuje nawet co 10 minut. Jednorazowy bilet w Rzeszowie kosztuje 2,80 zł.

A poniżej jak zwykle porcja zdjęć:

Solaris przy cmentarzu na Lwowskiej

W Rzeszowie autobusy też kursują w grupach, bo raźniej

Tablica rozkładów w Rzeszowie

Stary wzór rozkładu...

...i nowy wzór (zdecydowanie lepszy)

Rzut oka na Plac Wolności (przelotowy przystanek nieopodal dworców)

Kawalkada autobusów na tle Wielkiej C...

Autobus kończy kurs na "Kole", zbliżając się do Dworca PKP


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane