niedziela, 17 listopada 2013

Krakowskie tramwaje. Linia 9

Linia tramwajowa numer 9 była do niedawna w Krakowie najdłuższą linią dzienną. Była, ponieważ przebiła ją od wakacji wydłużona do Borku "dziesiątka". "Dziewiątka" ma obecnie pona 19 kilometrów długości, 35 przystanków, i jedzie około godzinę. Kursuje na trasie Bieżanów Nowy - Mistrzejowice, choć nie zawsze tak było...

Linia o takim numerze kursowała krótko w roku 1939 na trasie Plac Bernardyński - Plac Kazimierza Wielkiego, a potem, już po wojnie, połączyła na chwilę III Most i Wielicką. W 1952 roku ponownie została uruchomiona, ale już z pętli Rondo, i kursowała wówczas do Łagiewnik. W tym samym roku została przetrasowana do Płaszowa, do końcówki położonej na wysokości Cmentarza Podgórskiego, gdzie dojeżdżała początkową przez Lubicz, później przez Grzegórzecką, do roku 1960. Wówczas to przedłużono ją do pętli Prokocim (okolice Kabla), a w 1965 linia na krótko kończyła na Dworcowej, dojeżdżając już także do Dworca Wschodniego. Diametralna zmiana trasy nastąpiła w roku 1976, kiedy linię wysłano do Walcowni, gdzie pozostawała do roku 1990, kursując początkowo przez al. Pokoju, później przez Mogilską. Później linia zaliczyła kolejną przerwę, by od 1991 roku jeździć już na trasie Wzgórza Krzesławickie - Bieżanów Nowy (tu dochodziła od 1979 roku). Dopiero w roku 1999 nastąpiła wymiana "jedynki" z "dziewiątką", i ta druga skierowana została do Mistrzejowic, gdzie pozostaje do dziś.

Jest to jedna z niewielu linii tramwajowych w Krakowie o dużym znaczeniu mimo faktu, że nie przejeżdża ona przez ścisłe centrum miasta.

I tradycyjnie na koniec film użytkownika esbek2: Linia 9 Kraków

Linia 9 na Rondzie Mogilskim

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane