piątek, 8 listopada 2013

Příští zastávka: Ostrava - tramwaje w Ostrawie

Nie tak dawno temu, bo gdzieś w połowie października, moja koleżanka wizytowała Ostrawę, razem ze swoją doktorancką ekipą z uczelni. Była tak dobra, że zrobiła dla mnie kilka fotografii tamtejszych tramwajów, a zatem ja ze swojej strony dołożę kilka zdań krótkiego tekstu i pochwalę się prezentem.

Ostrawa jest trzecim pod względem ilości mieszkańców miastem w Czechach, po Pradze i Brnie (ma ich niespełna 300 tys.). Tramwaje kursują tutaj po torowiskach o długości prawie 66 kilometrów, a obsługą zajmuje się Dopravni Podnik Ostrava (DPO). Łączna długość linii tramwajowych w Ostrawie wynosi 207,5 km, a całą sieć obsługuje 291 wozów.

Pierwsza linia tramwajowa powstała z potrzeby zapewnienia komunikacji z Dworca Głównego do Witkowic w 1894 roku, i był to tramwaj parowy. Dopiero w 1901 roku po ulicach miasta zaczęły kursować tramwaje elektryczne.

Dzisiaj po Ostrawie kursuje piętnaście dziennych i dwie nocne linie tramwajowe. Ciekawostką jest linia tramwajowa numer 5, która wyjeżdża do miejscowości Zacisze, czyli poza obszar miasta. Jest to ponadto jedyna linia jednotorowa z mijankami. W Ostrawie są dwie zajezdnie: Moravska Ostrava, która po pożarze z 1967 roku została odbudowana w latach 1999-2001, oraz Poruba, która powstawała w latach 1955-1962.

Miasto znajduje się w posiadaniu aż 18 zabytkowych tramwajów. Oczywiście, jak przystało na czeskie miasta, wozy są zdatne do użytku. Poza tramwajami w Ostrawie kursują także trolejbusy i autobusy tego samego, miejskiego przewoźnika.

Więcej na temat tramwajów w Ostrawie


Tramwaj linii 17 w reklamie mknie ulicą 17. Listopada (2 x Tatra T6A5)

Polski akcent - Solaris Urbino 12

To zdecydowanie najciekawsze miejsce w Ostrawie. Wielki piec w nieczynnej hucie w Witkowicach, gdzie istnieje punkt widokowy do zwiedzania. Można z niego podziwiać panoramę okolicy oraz... przejeżdżające tramwaje. Wprawne oko dostrzeże przystanek tramwajowy o nazwie Dul Hlubina.

Skład Tatr T3 widziany z góry kieruje się na południe, w kierunku Dubiny.

Tablica przystankowa w Ostrawie.

Tatry T3 na linii 8, za chwilę skręcą w stronę centrum Poruby, jadąc do Dworca Głównego.

A tutaj skład z Wyszkowic wjeżdża na przystanke "17.listopadou"

Tak wygląda większość przystanków tramwajowych w OstrawieBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane