sobota, 30 listopada 2013

Rozwiązania komunikacyjne: rondo dla pieszych w Rzeszowie

W zeszłym roku w Rzeszowie otwarta została, unikatowa w skali kraju, konstrukcja, będąca kładką dla pieszych. Dlaczego unikatowa? Otóż jest to jedyna w Polsce kładka w kształcie ronda.

Budowla wzniesiona została nad skrzyżowaniem Al. Piłsudskiego z ulicą Grunwaldzką w centrum miasta. Do jej wyłożenia wykorzystano egzotyczne drewno azobe bongossi, sprowadzone z Kamerunu. Duża ilość hartowanego i giętego szkła wraz z iluminacją sprawia przyjemne wrażenie i pozwala kładce pretendować do tytułu wizytówki miasta. Projekt zrealizowała firma Skanska, a całkowity koszt inwestycji przekroczył 12 milionów złotych.

Kładka ma 39 metrów średnicy, a przestrzeń piesza znajduje się na wysokości 5,5 metra nad poziomem drogi. Została ona wyposażona w dwie windy oraz pochylnię, dzięki którym jest dostępna dla osób niepełnosprawnych, matek z dziećmi i osób starszych ze wszystkich stron. Dodatkowo na kładkę prowadzą schody z wszystkich czterech narożników skrzyżowania. Na "rondzie" umieszczono także ławki, dzięki temu kładka może pełnić funkcję miejsca spotkań. Ponadto roztacza się z niej widok na skrzyżowanie z Al. Cieplińskiego i Pomnik Czynu Rewolucyjnego, a co ważne z punktu widzenia Miłośników Komunikacji Miejskiej - można z niej zrobić ładne zdjęcia przejeżdżających autobusów.

Kwestia celowości kładki to rzecz gustu. Warto jednak podkreślić, że dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest przejście przez skrzyżowanie w dowolnej konfiguracji, bez ingerencji ruchu pieszych w ruch samochodowy. Faktem jest też nowatorstwo konstrukcji i jej interesujący wygląd, który ładnie komponuje się z mało zabytkowym charakterem okolicy.

Pochylnia
Wschodni łuk kładki
Jedna z dwóch wind
Widok w kierunku Placu Wolności
Kładka w trakcie budowy

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane