sobota, 16 listopada 2013

Stacje kolejowe Polski - Częstochowa Główna Osobowa

Osobliwy jest dworzec osobowy w Częstochowie. Duży, wyposażony w kaplicę i łudząco podobny do starego dworca w Krakowie. Podobnie jak krakowski Dworzec Główny stacja ta jest dużą stacją przelotową, klasyfikowaną przez PKP w grupie A, do której należą dworce odprawiające ponad 2 miliony pasażerów rocznie.

Pierwotnie budynek dworca, wzniesiony w latach 1845-46, miał charakter późnoklasycystyczny, a wybudowano go przy okazji budowy linii warszawsko-wiedeńskiej. Rozebrano go końcem lat 70. ubiegłego stulecia, a w jego miejscu stanęła dzisiejsza konstrukcja, autorstwa krakowskiego architekta - Ryszarda Frankowicza. Budowa nowego obiektu trwała od 1989 do 1996 roku, chociaż pasaż nad peronami uruchomiono już w 1991 roku na potrzeby Światowych Dni Młodzieży. Obecnie dworzec składa się z obszernej hali kasowej z poczekalniami, przejścia nadziemnego (wspomnianego wyżej) oraz przejścia podziemnego z pochylniami dla potrzeb niepełnosprawnych i osób, którym trudno jest zaprzyjaźnić się ze schodami. Perony wyłożone są kostką brukową.

Peronów jest w Częstochowie cztery, z czego jeden, enigmatycznie oznaczony jako 1a, jest w rzeczywistości składnikiem peronu pierwszego, i nosi potoczną nazwę "peronu kieleckiego". Jest przy nim położony jedyny na stacji ślepy tor, dostępny tylko z kierunku Rakowa. Odjeżdżają z niego właściwie pociągi w kierunku Koniecpola i Kielc. Jeden z peronów, a mianowicie drugi, mierzy 565 metrów długości, i uważany jest tym samym za najdłuższy w kraju [1].

No, ale dość pisaniny, przejdźmy do części wizualnej:

Peron 3.

Całkiem jakby w Krakowie jakiś czas temu...

Wejście do przejścia podziemnego

Tak prezentuje się galeria nad peronami widziana z zewnątrz

A to już wnętrze pasażu i... kaplica dworcowa!

Wnętrze pasażu w kierunku wschodnim

Hala kas...

... i poczekalnia dworcowa.

A to już peron czwarty

Jeden z torów przelotowych częstochowskiej stacji. Częstochowa nie posiada obwodnicy towarowej jak Kraków, więc składy węglarek czy cystern są tutaj na porządku dziennymZdjęcie jakości słabej, bo robione pędem i bez przygotowania. Ale mimo to dworzec wieczorem prezentuje się ładnie (zrobione z Placu Rady Europy)

[1] źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Cz%C4%99stochowa_%28stacja_kolejowa%29#cite_note-rem-2

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane