wtorek, 5 listopada 2013

Stacje kolejowe Polski - Przystanek Kraków Lubocza

Przy okazji Wszystkich Świętych warto zatrzymać się na moment przy stacji Kraków Lubocza, położonej od Cmentarza Grębałów nie więcej niż 3-4 minuty spaceru. Stacja jest doskonale zlokalizowana tuż przy ulicy Blokowej, którą kursują autobusy MPK Kraków. Przy odpowiednich parametrach przejazd w relacji Kraków Lubocza - Kraków Główny wynosiłby maksymalnie kwadrans. Jest jednak pewne ale...

Przystanek kolejowy Kraków Lubocza pozostaje nieczynny od roku 1999. Składa się on z peronu wyspowego, na którym widnieje szkielet stalowej poczekalni oraz jedna wiata peronowa. Po stronie północnej znajduje się dodatkowy peron dawnej kolejki do Kocmyrzowa. Szkoda, że na tej właśnie stacji tak łatwo postawiono krzyżyk. Stacja jest bowiem odległa od Wzgórz Krzesławickich o nieco ponad kilometr i wystarczyłby jeden autobus co 20-30 minut, by podróż pociągiem stała się dużo atrakcyjniejsza niż tłuczenie się około 40 minut "czwórką". Niestety, zapewne stacja Lubocza nigdy już nie ożyje. A to naprawdę wielka szkoda.

Krakow Lubocza. Tablica w stanie bardzo dobrym...

Wnętrze poczekalni na peronie.

Tor północny w kierunku Nowej Huty. Dalej widoczny boczny peron Kocmyrzówki.

Roślinność jest bujna i ma się dobrze. W oddali widoczna wiata.

I na koniec rzut oka w kierunku Batowic. W oddali widać przejazd kolejowy w ulicy Blokowej, który po remoncie jest w stanie idealnym.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane