wtorek, 19 listopada 2013

Stacje kolejowe Polski - Warszawa Lotnisko Chopina

Pora nastała najwyższa, by nareszcie odwiedzić stację kolejową pod warszawskim lotniskiem. Warszawa Lotnisko Chopina, bo tak oficjalnie brzmi jej nazwa, po kilku latach spędzonych w stanie surowym, przeszła do świata żywych 1 czerwca ubiegłego roku, i od tego czasu odprawia pociągi osobowe SKM oraz Kolei Mazowieckich na trasie do centrum i dalej do innych części Warszawy i aglomeracji.

Stacja jest położona całkowicie pod ziemią, a tory do niej prowadzą także wewnątrz tunelu, który odchodzi w prawo od linii Warszawa-Radom zaraz za stacją Warszawa Służewiec. Składa się z dwóch torów ślepych i wyspowego peronu, z których wychodzi się schodami na powierzchnię (poziom hali przylotów), obok dworca autobusów dalekobieżnych. Niestety, z uwagi na prace przy Terminalu A, przejście ze stacji do hali odlotów to około kwadrans, gdyż dopiero przez Terminal A poprowadzone zostanie bezpośrednie połączenie piesze z halami portu lotniczego.

Stację obsługują pociągi KM do Modlina, linia S2 do Sulejówka i S3 do Legionowa. Wszystkie one wykonują 68 kursów w kierunku centrum Warszawy. Linia S2 jedzie przez stację Śródmieście, a pozostałe pociągi przez stację Warszawa Centralna. Dzięki pociągom Kolei Mazowieckich możliwy jest dojazd do drugiego warszawskiego lotniska - w Modlinie.

Ogólne wrażenie jest dobre. Pociągi są nowoczesne, stacja przyjazna, a po wybudowaniu bezpośredniego dojścia do peronu z hali przylotów będzie to prawdziwy ewenement na skalę kraju.

Stacja kolejowa na pierwszy rzut oka wygląda jak... nieczynna

Na szczęście dojście do peronu oznaczono bardzo przejrzyście, co nieco niweluje niedogodności


Pochylnia prowadząca na peron

Tablica odjazdów


Sama stacja prezentuje się przyjemnie. Jest jasna, przestronna, i przyjazna kolorystycznie

2 komentarze :

  1. Ohhh, widać tą przepełnione pasażerami perony ;) Widzę, że nadal trzeba przejść prawdziwy tor przeszkód, aby dojść na ten przystanek kolejowy. Ja bez walizek nieco błądziłem. Ludzie z walizkami wybiorą autobus, bo jest bliżej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. No cóż, łatwo nie jest. Do autobusów zdecydowanie bliżej, ale jeślibym miał się przesiadać na Centralnym, to pociąg jest wygodniejszą opcją, bo z przystanku 175 w przy Centralnym też jest dość "przyjemnie" iść z walizką. A co do tłoku na stacji, to przy częstotliwości 12-15 minut nie ma co na niego liczyć. Ja byłem w niedzielę trochę po 13, i frekwencja w pociągu i tak mnie zaskoczyła jak na taką porę. Biorąc pod uwagę wszelkie za i przeciw jest to i tak najlepiej położona i skomunikowana stacja lotniskowa w Polsce

    OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane