niedziela, 8 grudnia 2013

Krakowskie tramwaje. Linia 12

Była kiedyś w Krakowie taka linia tramwajowa, która nosiła numer 12. I chociaż kursowała w wiele miejsc, to jednak w większości swojego żywota trwała wiernie w relacji Bronowice/Bronowice Małe - Cmentarz Rakowicki, czyli zgodnej z relacją dzisiejszej linii cmentarnej 82. Kariera "dwunastki" rozpoczęła się w roku 1952, kiedy to kursując przez ulicę Dominikańską zastąpiła linię numer 2. Później, z niewielkimi perturbacjami, kursowała do Rakowic aż do 1998 roku, kiedy na krótko została zawieszona, a potem przerzucona na Wieczystą.

W roku 1999 linia zniknęła na amen. Właściwie prawie na amen, ponieważ jej nowe życie, na trasie Bronowice Małe - Krowodrza Górka (po otwarciu torów na Pawiej), weszło w życie w roku 2007. Niedługo potem, w roku 2008 linia uległa skróceniu do Dworca Towarowego, a potem, w roku 2010, przeniesiono "dwunastkę" z Bronowic do Cichego Kącika.

Tym samym linia dublowała "piętnastkę" na większości swojej trasy i generalnie miała małe powodzenie. Podróżowali nią właściwie przypadkowi pasażerowie, co ostatecznie doprowadziło do jej likwidacji w roku 2011. Później linia wróciła jeszcze na jakiś rok na trasie Wieczysta - Ruczaj, a po uruchomieniu pętli Czerwone Maki przeszła do historii, czyniąc kolejną po "siódemce" lukę w krakowskiej numeracji.

Wielka Remarszrutyzacja zakłada powrót "dwunastki" na następujących trasach:
  • wariant I: Krowodrza Górka - Dra Twardego - Pawia - Westerplatte - Starowiślna - Dietla - Monte Cassino - Kapelanka - Grota-Roweckiego - Bobrzyńskiego - Czerwone Maki
  • wariant II: Bronowice - Bronowicka - Podchorążych - Królewska - Karmelicka - Dunajewskiego - Basztowa - Lubicz - Rakowicka - Cmentarz Rakowicki
Czy zobaczymy "dwunastkę" na krakowskich torach? Przekonamy się w odległej przyszłości...

Przejazd linią 12 na trasie Cichy Kącik - Basztowa LOT (wagon GT6 #196) - jakość koszmarna, ale tak wspomnieniowo można zajrzeć :)

źródło: polskalokalna.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane