niedziela, 22 grudnia 2013

Krakowskie tramwaje. Linia 14

Przyszła pora także na "czternastkę". Jej trasa jest dzisiaj jedną z najpopularniejszych w Krakowie, a historia pamięta czasy, kiedy kursowała nawet to 10 minut.

Linia ta zagościła w centrum Krakowa dopiero w roku 1995, a w latach wcześniejszych poruszała się po terenie Nowej Huty. Po raz pierwszy tramwaje linii 14 wyjechały na trasę Bieńczyce - Nowa Huta (na wys. Os. Teatralnego) w roku 1955. Potem była trasa do Koksochemii, Walcowni, a od roku 1964 do Cementowni (rejon Pleszowa). Linia była kilkakrotnie zawieszana, kursowała przez Plac Centralny, a także przez ulicę Kocmyrzowską. Ostatecznie uległa likwidacji w roku 1991.

W nowej odsłonie "czternastka" wystartowała na trasie Plac Centralny - Bronowice w roku 1995, a po czterech latach przesunięta została do Mistrzejowic, gdzie kursuje do dziś.

Obecnie linia liczy prawie 15,5 kilometra długości, co czyni ją szóstą pod względem długości trasy w mieście. Średni czas przejazdu oscyluje w okolicach 52 minut, a do jej obsługi kierowane są wyłącznie tramwaje Bombardier NGT6. Ponadto "czternastka" była pierwszą linią w Krakowie, na którą wysłane zostały najnowsze tramwaje NGT8.

Kto pamięta czasy, kiedy z powodu remontu pod Dworcem Głównym linia 14 zaglądała pod Cmentarz Rakowicki?

Linia 14: Mistrzejowice - Bronowice


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane