środa, 4 grudnia 2013

"Nocna szyna" Odcinek 22: Linia tramwajowa 3 w Libercu (Czechy)

Dziś przenosimy się do Liberca, kolejnego czeskiego miasta znanego z posiadanej sieci tramwajowej. Dlaczego znanego? Liberec jest bowiem jedynym miastem w Czechach, a nawet w Europie, w którym funkcjonują zarówno tramwaje wąskotorowe jak i normalne, i to po wspólnych trasach. Wynika to z faktu, że trasa tramwajowa do Jabłońca nad Nysą to trasa wąskotorowa (trwa jej przebudowa, co prawda).

Liberec to ponad 100-tysięczne miasto, położone nieopodal polskiej granicy (blisko Harrachova), z którego blisko w góry. Najwyższym punktem miasta jest góra Jeszted, mająca 1012 m.n.p.m., na której znajduje się wieża nadawcza telewizji, dzięki czemu popularnie całość zwana jest "Cyckiem". W Libercu kursuje pięć linii tramwajowych, z czego "jedynka" to linia zabytkowa, "dwójka" to skrócona wersja "trójki", a linie 5 i 11 kursują do Jabłońca nad Nysą (11) i Wrocławic nad Nysą (5) i są liniami podmiejskimi. Centralny punkt miejskiego transportu stanowi dworzec autobusowy zintegrowany z pętlą tramwajową i przystankiem przelotowym, a wszystko to nosi nazwę Fugnerova, od ulicy, na jakiej się mieści. Miejsce to jest obecnie zmodernizowane, co podnosi jakość odbioru libereckiej komunikacji.

Na pierwszy ogień w Libercu linia 3, która jest najdłuższą linią miejską, i pozwala na przejechanie całej trasy od Lidowych Sadów to Górnego Hanychowa. Zapraszam :) (filmy są zdublowane, każda część przejazdu do ok. 7 minut, a nie 14 :) )

Liberec, linia 3 (cz.1)
Liberec, linia 3 (cz.2)
Liberec, linia 3 (cz.3)
Liberec, linia 3 (cz.4)


"Trójka" na Soukene Namesti w Libercu (pl.wikipedia.org)

4 komentarze :

 1. Trochę się machnąłeś z tekstem. Dlatego że w Libercu są nie cztery, tylko pięć linii tramwajowych. Jak wspomniałeś wyżej jest ok. Tylko jest jeszcze linia numer 5 która kursuje po skróconej wersji 11-tki i jeździ na os. Vratislavice n.N. výh.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, niedopatrzenie. Wszak "piątka" cały czas istnieje. Swoją drogą pomysł na nią jest osobliwy :) Trzeba to poprawić

   Usuń
 2. Wybieramy się do tego miasta. Czy mógłby mi ktoś udzielić informacji ile kosztują bilety, czy są jakieś strefy miasta ze tu taniej, tam drozej? Czy dzieci w wózku tez muszą mieć bilet? Czy są jakieś bilety grupowe najlepiej na cały dzień i na cala komunikacje miejska (autobusy itp)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cały Liberec znajduje się w strefie 0. W strefie tej bilet 40-minutowy kosztuje 20 Kc, a ulgowy (dla dzieci do 15. roku życia) 10 Kc. W weekendy i święta czas ważności biletu wydłuża się do 60 minut od skasowania.

  Bilety ważne zarówno w Libercu jak i w Jabłońcu nad Nysą (pozwalające jechać m.in. linią międzymiastową 11) ważne są przez 75 minut i kosztują odpowiednio 38 Kc i 19 Kc.

  Istnieją dzienne bilety grupowe, które kosztują 155 Kc. Na takim bilecie można podróżować we 2 osoby dorosłe z maksymalnie 3 dzieci w wieku do 15 lat.

  U prowadzących można kupić tylko bilety czasowe do kasowania (40 i 75 minutowe), które są nieco droższe (2-4 koron więcej).

  Dzieci do 6 lat jeżdżą za darmo - trzeba posiadać dokumenty potwierdzające wiek dziecka

  Wszelkie dodatkowe informacje uzyskać można też w Biurze Komunikacyjnym, znajdującym się w terminalu Fugnerowa w centrum Liberca (polski nie powinien być im obcy raczej).

  W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt mailowy: przedniaplatformatramwaju@gmail.com

  OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane