środa, 18 grudnia 2013

"Nocna szyna" Odcinek 24: tramwajowa "czwórka" w Ołomuńcu (Czechy)

W dalszą podróż śladem czeskich tramwajów przenosimy się do Ołomuńca, niektórym znanego wyłącznie jako Olomouc. To miasto, będące piątym co do wielkości miastem Czech, położone jest na Morawach i jeszcze do niedawna charakteryzowała je najkrótsza sieć tramwajowa w kraju. Wybór Ołomuńca właśnie teraz padł całkowicie nieprzypadkowo. Otóż dokładnie w niedzielę, 15 grudnia tego roku, ołomunieckie tramwaje wzbogaciły się o nowy odcinek torów i dwie nowe linie tramwajowe. Dzisiaj jednak linia numer 4

Jest to najdłuższa linia tramwajowa w mieście, prowadząca z dzielnicy Nowa Ulica do Pawłowiczek, przez centrum i dworzec kolejowy. W ogóle tramwaje w Ołomuńcu stanowią podstawę komunikacji miejskiej, mimo faktu, że długość linii nie jest imponująca (do soboty było to 38 kilometrów).

Nowa trasa tramwajowa (muszę o tym wspomnieć przy okazji), wiedzie w rejon dzielnicy Nowy Świat, odgałęziając się od trasy Trznice - Nadrazi mniej więcej w połowie drogi pomiędzy przystankami Trznice a Envelopa. Na trasie powstały nowe przystanki: Santovka, V Kotline oraz Trnkova (końcowy). Do obsługi trasy skierowano linię 3 (uzupełnia lukę w numeracji) oraz 5 (kursująca kiedyś na innej trasie, zlikwidowana 1 września 2007 roku).

Koniec tego dobrego! Do Ołomuńca jeszcze wrócimy, a tymczasem zapraszam na przejażdżkę najdłuższą linią, noszącą numer 4 :)

Linia 4, część 1 (Nová Ulice - Náměstí Hrdinů)
Linia 4, część 2 (Náměstí Hrdinů - Hlavní nádraží)
Linia 4, część 3 (Hlavní nádraží - Pavlovičky)

źródło: www.fotodoprava.com

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane