piątek, 27 grudnia 2013

POLSKA: Aktualizacja mapy regresu sieci kolejowej!

Na początku roku pojawiła się mapa, opracowana przez doktora Szymona Komusińskiego, traktująca o cofaniu się w rozwoju polskiej kolei w latach 1988-2008. Doktor Komusiński pokusił się właśnie o przygotowanie nowego opracowania, uwzględniającego to, co na polskich torach wydarzyło się w latach 2008-2013.

Niestety, jest coraz gorzej. Sytuacja pokazuje, że samorządowcy, o ile świetnie sobie radzą z wydawaniem pieniędzy na bieżące utrzymanie kursów regionalnych (choć w ostatnich latach bywa z tym także kłopot), o tyle kompletnie nie potrafią ogarnąć ogromu zagadnień logistycznych, związanych z planowaniem, konsekwentnymi wznowieniami ruchu na zamkniętych trasach (przykładowo uruchamianie połączenia na kilka miesięcy, po czym ponowne jego zaoranie), a przede wszystkim mają problemy z elementarnymi zagadnieniami marketingu, bez których zdobywanie zaufania pasażerów jest co najmniej niewykonalne.

Mapa prezentuje stan torowisk kolejowych w naszym kraju na październik 2013 roku. Na czarno zaznaczone są linie w ciągłym użyciu pasażerskim. Na żółto - nietrafione inwestycje i reaktywacje, prowadzone bez przemyślenia i dalekosiężnego planu naprawczego. Kolor czerwony reprezentuje linie uruchomione w ciągu ostatnich 5 lat. Kolor szary natomiast to, jak nietrudno się domyślić, linie zamknięte w ostatnim pięcioleciu.

Cóż, sytuacja na polskich torach jest smutna i przygnębia bardzo. Póki co nie zanosi się, by coś się w tej sprawie miało zmienić...

źródło: railwayparadise.blox.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane