poniedziałek, 9 grudnia 2013

POZNAŃ: "Księżniczka" juz historyczna. Wspomnienie tramwajów Konstal 102Na...

Pod koniec października stała się rzecz, która przeszła bez echa i w ciszy, jednakże jest to w pewnym sensie wydarzenie symboliczne. W Poznaniu, po ponad 50. latach służby, ze stanu wagonów liniowych skreślony został ostatni tramwaj 102Na, o numerze bocznym 71. Spokojnie, "księżniczka" nie pojechała na złom - została przekwalifikowana przez MPK Poznań na pojazd historyczny. Tym niemniej jednak, ostatni tego typu tramwaj kursujący regularnie na normalnych liniach tramwajowych zakończył swoją pracę. Teraz "księżniczkę", bo tak mawia się o tej poznańskiej bimbie, czeka sanatoryjny wypoczynek i okazjonalne występy na mieście.

Wagony te zrobiły furorę w czasach, kiedy na ulicach polskich miast królowały eNki. Stodwójki były szybkie (55km/h), ciepłe, miały dużo miejsca wewnątrz (mogły pomieścić dobrze ponad 300 pasażerów), miały ponadto czworo drzwi. Wagony o długości ponad 19 metrów i wadze prawie 26 ton mogły być łączone w składy, co polskie miasta, jak Kraków czy Szczecin, chętnie czyniły.

Poznań jest ostatnim miastem, gdzie był wykorzystywany liniowo tramwaj z tej rodziny. Wszystkie inne miasta pozbyły się już dawno tramwajów 102Na z ruchu regularnego (pozostawiając często pojazdy historyczne). Nawet Łódź zrezygnowała z usług wąskotorowej odmiany - 803Na - końcem marca 2012 roku.

Źródło: pl.wikipedia.org

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane