wtorek, 3 grudnia 2013

Stacje kolejowe Polski - Warszawa Gdańska

Stacja Warszawa Gdańska sięga w swojej historii do drugiej połowy XIX. wieku. Wówczas powstał pierwszy drewniany budynek w ramach budowy Kolei Nadwiślańskiej. Po jego zniszczeniu w 1915 roku stanął w tym miejscu kolejny prowizoryczny, także drewniany, budynek, który zastąpiony został przez murowany gmach, wzniesiony w latach 1958-1959. Dworzec nie miał wiele szczęścia. Trawiły go liczne pożary, rozniecane celowo lub przypadkiem. Także obecny budynek dworca płonął dwukrotnie (1984 i 1987).

Dworzec Gdański ma także pewne piętno historyczne. To w ramach jednej z bocznic towarowej części stacji znajdował się Umschlagplatz, z którego wywieziono ponad 300 tysięcy Żydów z warszawskiego getta do obozu w Treblince i kilku innych. Ponadto w roku 1968, na skutek wydarzeń marcowych, właśnie z Dworca Gdańskiego wyjechało na emigrację wielu polskich obywateli, w przeważającej liczbie Żydów.
Obecnie towarowa część stacji nie funkcjonuje. Większość torów rozebrano, a na jej terenie wnosi się m.in. centrum handlowe Arkadia. To w części towarowej właśnie tego dworca rozładowano pierwszy kolejowy transport Ikarusów dla Warszawy zimą 1978 roku.

Obecny dworzec ma charakter podmiejski. Zatrzymują się tam pociągi SKM linii S9, pociągi Kolei Mazowieckich z Warszawy Zachodniej do Ciechanowa i Działdowa, a także kilka składów pociągów TLK omijających centrum. Stacja składa się z dwóch dwukrawędziowych peronów wyspowych, budynku stacyjnego, w którym znajdziemy kasy i poczekalnię, oraz systemu przejść podziemnych, łączących stację kolejową, kasy, przystanki komunikacji miejskiej i stację metra Dworzec Gdański.

Dworzec został w ostatnich latach wyremontowany. Podniesiono niskie perony, wprowadzono nowoczesny system informacji wizualnej oparty na ekranach LCD, a ZTM Warszawa wyłożył pieniądze na dobudowanie rzeczonego fragmentu tunelu do stacji metra, który pozwala przejść do podziemnej kolejki wprost z peronów stacji. Dzięki tym zabiegom stacja Warszawa Gdańska jest pierwszym w Warszawie dworcem kolejowym, integrującym w prosty i wygodny sposób wszystkie dostępne w Warszawie środki transportu (kolej regionalna, SKM, tramwaje, metro i autobusy). Fakt ten powoduje, że z dworca korzysta coraz więcej pasażerów, mimo jego odległości od centrum.

Dworzec odegrał swoją rolę w serialu "Wojna Domowa" (odc.8 "Wizyta starszej Pani"), kiedy do Warszawy przyjeżdża babcia Pawła. Ponadto stacja nosiła historycznie dwie inne nazwy. Pierwotnie był to Dworzec Nadwiślański, a następnie Dworzec Kowelski (na początku XX. wieku)

Budynek dworca od strony ul. Słomińskiego

Kasy i poczelania

Perony po remoncie - widok w kierunku Koła

Widok w kierunku przystanku Warszawa ZOO. W tle wiadukt, który swego czasu uniemożliwiał kursowanie tramwajów swoim stanem technicznym.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane