sobota, 21 grudnia 2013

Uwaga! Kieszonkowcy!

Tak to już jest w okresie świątecznej gorączki, że aktywność kieszonkowych złodziei osiąga zenit. Na ich ataki narażeni jesteśmy w pociągach, na dworcach, w pojazdach komunikacji miejskiej, na przystankach, czy po prostu podczas zakupów. Warto zatem pamiętać, że wzmożona czujność zwyczajnie popłaca.

Ten rodzaj "gangsterów" grasuje w kilkuosobowych grupach, gdzie każda osoba zajmuje ściśle określone stanowisko. Jak się przed tym zabezpieczyć?

Według statystyk, najwięcej kradzieży w pociągach zdarza się w porze nocnej, w godzinach od 23 do 5 rano. Wówczas pasażerowie są najbardziej senni, znużeni, często zasypiają. Warto więc nie podróżować w przedziale samotnie, mieć czujny sen i kontrolować sytuację. Dobrym rozwiązaniem są tak umieszczone dokumenty czy pieniądze, że najdrobniejsze ich poruszenie będzie przez nas odczuwane (np. kangurek założony na brzuchu, bezpośrednio na gołe ciało).

Robiąc zakupy, jadąc tramwajem czy autobusem, albo czekając na dworcu na pociąg, nie afiszujmy się ze swoim stanem posiadania. Ten tablet nie ucieknie, a portfelem nie trzeba wymachiwać, naprawdę! Tu ważna uwaga, szczególnie do pań: nie polecam nosić torebki z portfelem zarzuconej nonszalancko na plecy. To trochę niepoważne! W tych szczególnie zakręconych dniach, jakie zostały do Świąt, warto dzielić pieniądze na mniejsze porcje i nosić je w różnych miejscach. Zalecam także noszenie kart płatniczych w oddzieleniu od gotówki, a i noszenie dokumentów w innej kieszeni nie zaszkodzi.

Oczywiście, można sobie mnożyć takie dobre rady, ale faktycznego lekarstwa na złodziei nie ma. Przynajmniej nie uniwersalnego. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i czujności. Na szczęście dla Nas, w tym szczególnym okresie pojawia się więcej patroli Policji i Straży Miejskiej, a na kolei roi się od funkcjonariuszy SOK i Policji w cywilu, którzy patrolują pociągi zwłaszcza wieczorem i w nocy. Podnosi to zdecydowanie bezpieczeństwo podróżowania.

W okolicach Sylwestra i Nowego Roku także nie wolno zapominać o ostrożności. W tym okresie kieszonkowcy są nie mniej aktywni, jak w Święta.

źródło: www.krosno24.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane