poniedziałek, 6 stycznia 2014

KRAKÓW: Nowe automaty biletowe

W początkach grudnia pojawiły się w Krakowie nowe automaty biletowe z obsługą Krakowskiej Karty Miejskiej. Przyjrzyjmy się zatem, co odróżnia je od tych, które dotychczas służyły mieszkańcom i turystom.

Przede wszystkim automaty różnią się wyraźnie wizualnie. Przednia ściana jest czarna, a ekran nie jest pochylony, jak w starszych urządzeniach. Automaty wyposażono w czytniki kart płatniczych, a także w chip umożliwiający dokonywanie płatności zbliżeniowych PayPass. Tradycyjnie automaty posiadają wrzutnię monet oraz szczelinę przyjmującą banknoty.

Nowością jest to, że reszta wydawana będzie nie tylko w bilonie, lecz także w postaci banknotów, co powinno przyczynić się do ograniczenia sytuacji, w których automat będzie odrzucał płatność z uwagi na braki "drobnych" w kasetach. Dodatkową nowością jest wyświetlanie bieżącego rozkładu jazdy z danego przystanku na ekranie monitora, w górnej części przedniego pulpitu.

Pierwsza maszyna stanęła 5 grudnia 2013 roku na przystanku Teatr Bagatela. Obecnie jest ich już dwadzieścia, a w bieżącym roku pojawią się kolejne. Dzięki temu sieć dystrybucji biletów i KKM na przystankach rozrośnie się do 106 automatów. W przyszłości maszyny mają zostać przystosowane do obsługi systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Choć jak na razie spotkałem się z kilkoma opiniami, jakoby zdarzało im się odmawiać posługi...

źródło: www.1435.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane