niedziela, 5 stycznia 2014

Krakowskie tramwaje. Linia 16

Linia tramwajowa numer 16 jest drugą, po "dwójce", najkrótszą linią w Krakowie, i jednocześnie najkrótszą w Nowej Hucie. Jej historia zaczęła się w roku 1958, kiedy kursowała na odcinku Klasztorna - Walcownia. W roku 1967 została przeniesiona z Klasztornej na Bieńczyce, a w roku 1974 wydłużono ją do Mistrzejowic. Na trasie Mistrzejowice - Kombinat kursowała przez prawie 40 lat, do listopada roku 2012, kiedy w wyniku remarszrutyzacji przeszła ponownie na ulicę Ptaszyckiego, kończąc na pętli Kopiec Wandy.

Z linią 16 wiąże się także pewien ciekawy fakt. Otóż w wyniku mody na linie bisowe, w latach 70. ubiegłego wieku, także i ona zmieniła na pewien czas numer z 16 na 4bis właśnie, kursując na odcinku Walcownia - Bieńczyce (1970-1971).

Obecnie linia pokonuje trasę 7 kilometrów, mijając po drodze szesnaście przystanków. Jej rozkład ułożony jest tak, że pełni dość skromną rolę w lokalnym transporcie. W soboty kursuje bowiem mniej więcej między 8 a 18, natomiast w dni świąteczne... od 9 do 17 (orientacyjnie), mając w rozkładzie kwiatki w postaci 40-minutowych wyrw. No, trochę tak po śląskiemu. Jest to dla mnie jedna z linii, która bardzo mocno kandyduje do tego, by zechcieć się jej pozbyć...

Linia 16 (stara trasa) Walcownia - Mistrzejowice

Linia 16 (nowa trasa) Kopiec Wandy - Mistrzejowice


A tak to drzewiej bywało na linii 16... ( rok 1991, źródło: commons.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane