niedziela, 12 stycznia 2014

Krakowskie tramwaje. Linia 17.

Tramwaje z tym numerem wyruszyły po raz pierwszy w trasę w roku 1959, łącząc wówczas Małe Błonia i Rakowice. Początkowo przez Dominikańską, później przez Basztową, a po kilku miesiącach końcówka na Rakowicach zamieniona została na Rondo. Do Ronda Mogilskiego "siedemnastka" kursowała do 1964, a później, przez kolejne lata (także po zmianie nazwy pętli Małe Błonia na Cichy Kącik), do pętli Wieczysta.
W roku 1969 Wieczystą wymieniono na Dąbie, i ta trasa (Cichy Kącik - Dąbie) utrzymała się do roku 1986, kiedy to linię zlikwidowano.

Ponownie tramwaje z numerem 17 wyjechały na trasę w Nowej Hucie, kiedy to zmieniono numerację linii 25 właśnie na wolny w zestawieniu numer 17. Przez 10 lat, do roku 2009, nowohucka "siedemnastka" kursowała z Os. Piastów do Walcowni przez Plac Centralny, jednak przez ostatnie 3 lata (do listopada 2012), jej trasa poprowadzona została ulicą Ptaszyckiego do pętli Kopiec Wandy. W wyniku małej remarszrutyzacji linia ostatecznie wyleciała z miasta.

Niestety, nie zaprezentuję Wam dziś żadnego filmu na tę okoliczność, ponieważ dostępne w internetach produkcje są, co najmniej, tragiczne :)

Wspomnienie po linii 17 (źródło: www.kmk.krakow.pl)

3 komentarze :

  1. A ja polecę film, może troszkę stary, bo na trasie tramwaju linii 21 spotykamy jeszcze 15, ale trasę z os. Piastów do Pleszowa pięknie obrazuje:) Zapraszam:)

    http://www.youtube.com/watch?v=EykJvz-G5jY

    OdpowiedzUsuń
  2. I strzeliłem gafę!! Zasugerowałem się nazwą przystanku i zapomniałem, że artykuł opowiada o linii 17 :( Z góry przepraszam, dlatego proponowanego przeze mnie filmu zdecydowanie nie polecam! Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane