środa, 29 stycznia 2014

"Nocna szyna" Odcinek 30: linia numer 5 w Brnie

Kolejna linia w czeskim Brnie z ponad stuletnią historią (pojawiła się w roku 1901). Przed II wojną światową linia kursowała w obrębie dzisiejszego centrum miasta, następnie do Komarowa. Rok 1942 przyniósł likwidację linii, która powróciła dopiero w roku 1949 na trasie:

Štefánikova čtvrť – Jugoslávská – Sady Osvobození (Moravské náměstí) – Šilingrovo náměstí – Hlavní nádraží – Táborská (Geislerova) – Juliánov

Przez kolejnych 40 lat, do roku 1989, linia kursowała do pętli Julianov, a następnie skierowana została do krańca Zvonarka.

Od roku 1995 "piątka" była jedną z linii operujących po trasie szybkiego tramwaju w dzielnicy Stary Liskovec, kursując do pętli o wspomnianej nazwie do sierpnia roku 2009. Od 31 sierpnia tego roku trasa linii numer 5 przedstawia się następująco:

Štefánikova čtvrť – Venhudova – Zdráhalova – Jugoslávská – Dětská nemocnice – Náměstí 28. října – Moravské náměstí – Česká – Šilingrovo náměstí – Nemocnice u sv. Anny – Mendlovo náměstí – Poříčí – Nemocnice Milosrdných bratří – Celní – Hluboká – Ústřední hřbitov – Ústřední hřbitov, smyčka

Linia numer 5 jest ostatnią z linii, jakie powstały w Brnie na samym początku. Historycznie jest to także ostatnia z grona linii tramwajowych, które przez pewien czas nosiły kolorowe oznaczenia. "Piątka" była linią niebieską.


LINIA 5 (Brno), część 1 

   LINIA 5 (Brno), część 2   

LINIA 5 (Brno), część 3 

źródło: pl.wikipedia.org

 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane