wtorek, 28 stycznia 2014

Stacje kolejowe Polski - Dębica

W Dębicy znajduje się tylko jedna stacja kolejowa, która niegdyś miała charakter węzłowy. Dziś, przez to ponad 47-tysięczne miasto, przejeżdżają tylko pociągi na trasie Kraków - Rzeszów (i relacje pośrednie), a więc po dawnej "węzłowości" stacji nie ma śladu.

Oficjalne oddanie do użytku tego obiektu miało miejsce w roku 1856, dokładnie 20 lutego. Powstały wówczas szlak był niezelektryfikowany aż do roku 1963, kiedy to wyposażono linię 91 w sieć trakcyjną. Początkowo stacja odprawiała dwa pociągi dziennie, dziś jest ich około 20 par każdego dnia. W roku 1887 otwarto linię numer 25, przez Tarnobrzeg do Stalowej Woli, a dodatkowo w planach istniała budowa linii do Jasła (na której budowę była już wydana zgoda), jednak, jak wiadomo, ta nitka nigdy nie powstała.

Stacja wyposażona była w trzy perony (dwa wyspowe, jeden jednokrawędziowy przy budynku dworca) oraz przejście podziemne. W wyniku trwającego remontu trasy kolejowej wzniesione zostały nowe perony, a przejścia podziemne mają być dwa. Zmienił się także układ torowy na stacji.

Istniejący budynek dworca nie jest już drewniany, jak było to w XIX. wieku. W latach 60. ubiegłego stulecia przebudowano go bowiem i w tym momencie jest to betonowy, mało estetyczny klocek, który nie nawiązuje formą do dawnych zabudowań. Po północnej stronie zachowała się zabytkowa wieża ciśnień.

Jedno z przejść podziemnych, w stanie surowym

Fasada tego nieatrakcyjnego dworca

Widok na perony (kier.. Kraków), już po remoncie. Układanie torowiska jeszcze trwa


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane