wtorek, 14 stycznia 2014

Stacje kolejowe Polski - Warszawa Powiśle

Warszawa Powiśle to kolejny przykład pięknej architektury modernistycznej w stolicy Polski. Przystanek ten znajduje się przy Moście Poniatowskiego, u wylotu tunelu linii średnicowej, i podobnie jak Dworzec Centralny, zaprojektowany został przez Arseniusza Romanowicza i jego zespół.

Przystanek wzniesiono w latach 1954-63, a jego początkowa nazwa miała brzmieć: Warszawa Skarpa. Renowacja przystanku nastąpiła dopiero w roku 2006, przy okazji prac w tunelu średnicowym, a ponownie remont przeprowadzono w roku 2008. Stacja zbiera pochwały na świecie, w wielu środowiskach architektów. Uwagę przyciągają interesujące kształty westybuli po obu stronach Alei Jerozolimskich, pawilon od strony ulicy Kruczkowskiego (działa w nim klubokawiarnia) oraz niebanalnie rozwiązane zadaszenie peronów, które czyni Powiśle bodaj najbardziej charakterystycznym dworcem w Warszawie.

Stacja obsługiwana jest wyłącznie w ruchu podmiejskim i aglomeracyjnym. Zatrzymują się na niej pociągi Kolei Mazowieckich w niemal wszystkich relacjach na podmiejskiej linii średnicowej, a także pociągi SKM Warszawa.

Wieczorny rzut oka na perony. W oddali widoczne konstrukcje zadaszenia peronów.

Kasy i wejście na peron 1 (w kierunku Śródmieścia)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane