sobota, 11 stycznia 2014

WROCŁAW: Przymiarki do MetroBusa?

Wrocław planuje poważnie zająć się sprawą szybkiego połączenia Nowego Dworu z centrum miasta. Wieloletni Plan Inwestycyjny przewiduje na rok 2014 środki na realizację opracowania tej koncepcji.

W ramach potencjalnej trasy "Szybkiego Autobusu" powstać ma prawie 4,5-kilometrowy odcinek, który prawie w całości będzie osobną jezdnią, dostępną wyłącznie dla autobusów i pojazdów uprzywilejowanych.

Pomysł ma być potencjalnie zrealizowany wzdłuż istniejącej ulicy Strzegomskiej. Inwestycja ta ma większe szanse powodzenia niż budowa w tym przebiegu nowej trasy tramwajowej, wielokrotnie droższej w realizacji. Ponadto dzięki takiemu rozwiązaniu pojawiłaby się możliwość znacznego skrócenia czasu dojazdu do Portu Lotniczego w Strachowicach, gdyż nową trasą mogłaby jeździć także linia 406.

Sieci MetroBus kursują z powodzeniem w wielu miastach świata. Czy Wrocław stanie się w tej kategorii polskim prekursorem, niczym Kraków z jego Tele-Busem? O tym przekonamy się, kiedy przygotowany zostanie projekt i przeprowadzone będą szczegółowe analizy finansowe. Wówczas miasto będzie mogło się starać o środki na realizację zadania.

Proponowana trasa Metrobusa (www.wroclaw.pl)

Metrobusy w Istambule (źródło: www.embarq.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane