poniedziałek, 17 lutego 2014

KRAKÓW: Jak dostać się na lotnisko, gdy nie ma pociągu?

Minęły już dwa tygodnie, odkąd zamknięta została na półtora roku bocznica do Balic, zapewniająca kursowanie pociągów z Dworca Głównego do lotniska. Mimo niesprawnego usytuowania peronu, z tego połączenia korzystało miesięcznie ponad 20 tysięcy podróżnych.

W zamian za zawieszone połączenia nie trafiły się niestety żadne połączenia zastępcze. Co więc robić? Pozostają taksówki lub autobusy MPK Kraków. O ile taksówka jest drogą przyjemnością, o tyle jazda autobusem może być przynajmniej tania, ponieważ o wysokim komforcie można raczej zapomnieć... Przeanalizujmy zatem możliwości przejazdu z centrum Krakowa do Portu Lotniczego w Balicach, i z powrotem.

LINIA 208:

Linia zapewnia dojazd z Dworca Wschodniego pod sam Port Lotniczy, jadąc przez Czarnowiejską, Bronowice Małe i Mydlniki. Niestety, linia w dni powszednie wykonuje tylko 16 kursów, a w dni wolne o jeden mniej. Obsługują ją 12-metrowe autobusy, więc we wnętrzu bywa naprawdę ciasno, zwłaszcza w szczycie, gdy z połączenia chętnie korzystają mieszkańcy Mydlnik, Podkamycza i Bronowic, a także studenci AGH czy UR.

Czas przejazdu - 37 minut w rozkładzie jazdy, w praktyce bywa więcej, w zależności od korków

Ocena ogólna: NIE POLECAM!!!

LINIA 292:

Krakowska linia "lotniskowa", zdecydowanie. Obsługiwana w takcie 20 minut codziennie, do tego przez tabor przegubowy! Dodatkowo w ostatnim czasie w części autobusów wysyłanych na tę trasę zamontowano specjalną półkę bagażową (dość duża), która umożliwia przewiezienie co najmniej kilku toreb większych rozmiarów. Linia popularna, także wśród mieszkańców Woli Justowskiej i Chełma (ale tamci mają jeszcze linię 152, więc nie ma tragedii), kursuje raczej punktualnie.

Czas przejazdu - 35 minut rozkładowo, w praktyce czasem zdarza się kilka minut dłużej.

Ocena ogólna: POLECAM!!!

ALTERNATYWA:

Istnieje także pewna alternatywa dla tych, którzy od razu chcą dostać się w rejon Jubilatu czy Filharmonii. Otóż z przystanków Balice I czy Balice II można podróżować autobusem linii 209 do krańca Salwator, skąd odjeżdżają tramwaje w wyżej wspomniane rejony Śródmieścia.

Umiejscowienie przystanków linii 208 i 292 po wschodniej stronie Dworca (źródło: kmkrakow.atlaskolejowy.pl)Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane