środa, 26 lutego 2014

KRAKÓW: Kiedy powstanie łącznica Zabłocie - Krzemionki?

W ubiegłym roku głośno było o decyzji lokalizacyjnej dla budowy łącznicy między stacjami Zabłocie i Krzemionki w Krakowie. Wydawało się, że nie pozostaje nic innego, jak tylko ją zbudować. Okazuje się, że nie jest to wcale takie proste.

Jak donosi Dziennik Polski, właściciele wywłaszczonych budynków i posesji mają prawo do odwołań od decyzji. Nie zablokuje to oczywiście całej inwestycji, jednakże rozpatrywanie reklamacji może przesunąć termin rozpoczęcia robót o dobre parę miesięcy. Ponadto, według deklaracji PKP PLK, dopiero w bieżącym roku ma zostać wyłoniony wykonawca robót.

W wariancie optymistycznym budowa łącznicy może więc rozpocząć się dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku, a zakończenie tej inwestycji nastąpi najwcześniej w połowie 2016 roku. Istnieje więc duże ryzyko, że warta prawie 300 mln złotych inwestycja straci nawet ponad 200 mln złotych dofinansowania ze środków unijnych (przedsięwzięcia z listy podstawowej POIiŚ należy zakończyć i rozliczyć do końca roku 2015). Może się więc okazać, że łącznica nie powstanie tak prędko.

Nie jest to pierwsza inwestycja kolejowa w regionie i w kraju, gdzie opóźnienia proceduralne mogą oznaczać wypadnięcie gdzieś na koniec kolejki. Analogiczna sytuacja ma miejsce na E-30 między Katowicami a Krakowem, choć ze zgoła innych przyczyn. Pozostaje wobec tego tylko czekać...

źródło: www.mmkrakow.pl

źródło: www.mmkrakow.pl (wizualizacja ze Skyscapercity)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane