czwartek, 20 lutego 2014

KRAKÓW: Lawinowy wzrost połączeń autobusowych na Śląsk

W związku z pogłębiającą się zapaścią na kolei oraz odwlekającym się w bliżej nieokreśloną przyszłość (o tym niebawem) remontowi trasy E-30 Kraków - Katowice, prywatni przewoźnicy autobusowi zacierają ręce, licząc zyski. Po busach, które szturmują stadnie drogę krajową nr 79 w kierunku Krzeszowic, Trzebini i Chrzanowa, przyszła kolej na stadne kursowanie autobusów na Śląsk z wykorzystaniem autostrady A-4.

Wprawdzie od nowego rozkładu jazdy (15 grudnia 2013), pociągi na tej trasie przyspieszyły średnio o 20-25 minut, to jednak ciągle jest to ponad dwie godziny jazdy w idiotycznych godzinach i przy mocno okrojonej ofercie. Ponadto od marca zniknąć mają kolejne trzy pary pociągów PKP Intercity w tamtym kierunku.

Przyjrzyjmy się zatem konkurencyjnej ofercie, którą stanowią połączenia oferowane przez czterech czołowych przewoźników autokarowych na tej trasie. W porównaniu z nią mizerna propozycie InterRegio Busów spółki Przewozy Regionalne znika gdzieś między wierszami...

INTER Strzelce Opolskie


Operator obsługuje trasę do Krakowa od kilku już lat. Doszło do tego, że obecnie kursuje codziennie między 5:45 a 21:15 co pół godziny. Koszt biletu normalnego to 14 zł, ulga handlowa dla uczniów i studentów daje bilet za 12 zł.

Do innych zniżek uprawnieni są:  
37% dziecko 4-5 lat, niewidomy, inwalida wojenny, kombatant, osoba niesamodzielna
51% niewidowmy niezdolny do samodzielnej egzystencji
78% straż graniczna(służba),celnik(służba),policjant(służba),żołnierz Ż.W., dziecko niepełnosprawne,
inwalida wojenny I grupy,żołnierz niezawodowy, dziecko do lat 4-osobne miejsce,
cywilne osoby niewidome ofiar działań wojennych
95% przewodnik niewidomego, opiekun inwalidy wojennego I grupy, opiekun osoby niesamodzielnej
100% straż graniczna-bez umundurowania


Bilet miesięczny to koszt 390 zł, i honorowane są następujące zniżki:
33% nauczyciel
37% niewidomy
49% uczeń
51% student,doktorant, niewidomy niezdolny do samodzielnej egzystencji
78% dziecko niepełnosprawne
 


Czas przejazdu: 80 minut

LINK-BUS Zabierzów 

Szerokim echem odbiło się w branży wejście na rynek kolejnego przewoźnika, tym razem z Zabierzowa. Przewoźnik oferuje przejazdy na trasie Kraków - Katowice, z przejazdem przez Chrzanów, co jest nowością w ofercie. Ponadto zaproponowane przez niego ceny dosłownie zwalają z nóg!

Koszt normalnego biletu z Krakowa do Katowic to tylko 6 zł, do Chrzanowa dojedziemy za "piątaka", a z Chrzanowa do Katowic za jedyne 4 zł. 

Przewoźnik odjeżdża z Krakowa do Katowic między 6:05 a 19:05 mniej więcej co godzinę (14 kursów). W przeciwną stronę kursuje w godzinach 7-19 (13 kursów).

Czas przejazdu: 75 minut

POLSKIBUS 


Z cenami biletów PolskiegoBusa jak jest - wiadomo, zawsze jednak można próbować upolować dobrą ofertę. Na korzyść tego przewoźnika przemawiają kursy nocne do Katowic: o 23:30 i 2:00. 

W sumie trasę do Katowic pokonują dwie linie: P12 Rzeszów-Gdańsk (6 kursów dziennie) oraz P16 Zakopane-Berlin (3 kursy)

Czas przejazdu: ~80 minut

UNI-BUS Wieliczka


Potentat na równi z Interem. Kursuje w godzinach 5:30 - 21:00 z takcie półgodzinnym. Cenowo identycznie z przewoźnikiem ze Strzelc Opolskich. Właściciel tej firmy najgłośniej obśmiał Link-Busa za jego zaniżone stawki. 

Podsumowanie


Jak widać, przez większą część dnia autobusy do Katowic kursują co 15 minut (niejedna linia tramwajowa w Krakowie nie jeździ tak często...), co skutecznie zmniejsza zainteresowanie pociągami, które właściwie mogłyby obecnie kończyć w Trzebini - dalej zwykle jadą puste albo prawie puste. Dla porównania pociąg Regio kosztuje 17,10 (czas jazdy 130 minut), InterRegio to koszt 18,90 (czas jazdy podobny, autobusem 90 minut), natomiast pociąg TLK kosztuje już 23 zł. Jako miłośnik kolei mówię - wybierzcie sami...

Nowy przewoźnik na trasie (źródło: www.transporttm.pl)


 

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane