czwartek, 20 lutego 2014

KRAKÓW: Pociągi osobowe po obwodnicach nie pojadą

Jak pisze Rynek Kolejowy, Małopolski Urząd Marszałkowski nie planuje na chwilę obecną pochylać się nad kwestią uruchomienia ruchu pasażerskiego na tzw. obwodnicach kolejowych. Przypomnę, że chodzi o trasę Małej Obwodnicy (Mydlniki - Olsza - Płaszów) oraz Dużej Obwodnicy (Mydlniki - Prądnik - Nowa Huta - Podgrabie - Podłęże).

Stanowisko Urzędu jest takie, że trasy te przeznaczone są do użytku w ruchu towarowym i technologicznym, i dopiero studium wykonalności Krakowskiego Węzła Kolejowego, do wykonania przez PKP PLK, ma stwierdzić zasadność takiego rozwiązania.

Szkoda, ponieważ te linie kolejowe mają spory potencjał pasażerski. Można by bowiem dobudować stacje w okolicach Azorów, Prądnika Białego, Mistrzejowic, a na małej obwodnicy na Olszy czy w okolicach Wieczystej. Szybkie połączenia kolejowe między dzielnicami, w których obecnie komunikacja wymaga dużo dłuższego czasu i licznych przesiadek między nieskoordynowanymi ze sobą liniami MPK, mogłyby cieszyć się zainteresowaniem podróżnych.

Dobre skomunikowanie stacji Kraków Lubocza z okolicznymi osiedlami pozwalałoby konkurować kolei z tramwajami, gwarantując dwukrotnie krótszy czas przejazdu do Dworca Głównego.


                                                                  Rys. openstreetmap.org/RK


Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane