niedziela, 23 lutego 2014

MAŁOPOLSKA: Koniec remontu trasy Kraków - Katowice dopiero w 2017?

Najważniejsza trasa kolejowa w Małopolsce, z największym potencjałem pasażerskim, jeszcze długo będzie przypominać krajobraz księżycowy. Z pewnością nie uda się wykonać zapowiadanym prac do końca 2015 roku, a wszystko wskazuje na to, że realny termin to koniec roku 2017.

Na trasie Kraków - Krzeszowice, objętej kontraktem, którego przewodzi upadające aktualnie Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury, wykonano jedynie prace okołotorowe. Tylko między Dulową a Trzebinią trwa modernizacja północnego toru szlakowego, na długości ok. 3 kilometrów. Nie wiadomo, jak długo potrwają tam prace.

Kolejne przesunięcie zakończenia robót może spowodować utratę około miliarda złotych dofinansowania unijnego dla tego projektu. Wówczas modernizacja ta będzie musiała zostać sfinansowana ze środków budżetu państwa, co może po raz kolejny oddalić szybkie pociągi na trasie.

To nie jedyny kłopot małopolskiej kolei. Przeciąga się także modernizacja linii Kraków - Rzeszów, która miała zakończyć się jeszcze w tym roku. Wiadomo już, że realny termin to koniec przyszłego roku. Jeżeli będą następne opóźnienia, wówczas przepadnie kolejna potężna dotacja.

Tak wygląda trasa kolejowa w okolicach Krzeszowic

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane