niedziela, 30 marca 2014

BUDAPESZT: Zielona linia metra M4 już działa!

Po ośmiu latach od wbudowania kamienia węgielnego, osiemnastu od zatwierdzenia trasy i ponad czterdziestu latach od pomysłu na nią - stało się! Budapeszt doczekał się otwarcia czwartej linii metra, która na schematach będzie nosiła kolor zielony.

Dokładnie 28 marca nastąpiło uroczyste otwarcie nowej trasy, wiodącej na odcinku Kelenföld vasútállomás - Keleti pályaudvar, o długości prawie 7,5 kilometra. Na trasie znalazło się 10 przystanków, w tym jeden o znajomej nazwie - Plac Jana Pawła II (II. Janos Pal papa ter). Dla pasażerów stacje otwarte zostały dokładnie w południe, i przez cały weekend mogą oni korzystać z nowej linii za darmo.

Koszt budowy całego odcinka wyniósł około 1,5 miliarda euro, z czego 40% pochodziło z dofinansowania unijnego. Obsługę taborową zapewnia piętnaście składów Alstom Metropolis, powstałych na zamówienie BKV w chorzowskiej fabryce. Składy kursują w trybie automatycznym. Planuje się przedłużanie linii M4 po obu jej końcach. Pilniejsze jednak jest obecnie zmodernizowanie najdłuższej budapeszteńskiej linii M3, której stan techniczny pogarsza się w zastraszającym tempie.


Stacja Szent Gellert ter na linii M4 (fot. WU, źródło: www.transport-publiczny.pl)

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane