poniedziałek, 17 marca 2014

Czy wiesz że...? - Najdłuższa linia trolejbusowa na świecie

Wielu z Was zapewne słyszało o krymskich trolejbusach, na które składają się sieci w Symferopolu, Ałuszcie i Jałcie, oraz kupa jeżdżącego złomu (dobrze, obecnie sukcesywnie wymienianego na nowsze modele). Kto jednak wie, że to właśnie Krym poszczycić się może najdłuższą linia trolejbusową, i to nie na Ukrainie ani w Europie, ale - na całym świecie!

Linia 52 ma dokładnie 86 kilometrów długości. Kursuje z Symferopola do Jałty przez Ałusztę i wiele innych małych miejscowości. Pierwsza część trasy wiedzie przez Góry Krymskie i Przełęcz Angarską, a druga wśród ośrodków wypoczynkowych nad Morzem Czarnym. Mimo, że linia ta ma charakter przyspieszony i zatrzymuje się tylko na niektórych przystankach, to przejazd nią trwa prawie 2,5 godziny. Z tego powodu w obrębie Symferopola (odcinek Dworzec - Marine), trakcja prowadzona jest podwójnie.

Pierwszy odcinek tej imponującej trasy oddano do użytku w listopadzie 1959 roku (Symferopol - Ałuszta), natomiast drugi, z Ałuszty do Jałty latem roku 1961. Cena za przejazd nie jest wygórowana. Za przejazd całej trasy trzeba zapłacić 12 hrywien.

Trasa linii 52:  
Symferopol (dworzec kolejowy) — Marine  — Łozowe — Andrusowe — Pionerske — Dobre — Zariczne — Perewalne — Sosniwka — Przełęcz Angarska — Luczyste — Werchnia Kutozowka  — Niżnia Kutozowka — Ałuszta — Łazurne — Małyj Majak — Kiparisne — Puszkine  — Partenit — Zaprudne — Artek — Krasnokamianka — Gurzuf — Aj-Danil  — Nikicki Ogród Botaniczny — Massandra — Jałta


Trolejbus relacji Symferopol - Jałta (fot. Cmapm, źródło: pl.wikipedia.org)


 

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane