poniedziałek, 31 marca 2014

Czy wiesz, że...? - najmniejsza sieć komunikacji miejskiej w Polsce

Jest w Polsce taka miejscowość, która Głownem się zowie. Miasto to, posiadające niespełna 15 tysięcy mieszkańców, położone jest nad rzeką Mrogą. Jest to miasto posiadające najmniejszą sieć komunikacji miejskiej w Polsce, z jednocześnie najmniej liczną flotą pojazdów.

Uruchomienie komunikacji zbiorowej w Głownie stało się faktem dnia 30 kwietnia 1977 roku. Zbiegło się to z obchodami 550-lecia nadania Głownu po raz pierwszy praw miejskich. Obsługą sieci, która wówczas obejmowała dwie linie autobusowe, zajął się łódzki zakład komunikacyjny - MPK Łódź. Dopiero w roku 1991 organizację przewozów na terenie miasta przejęło samo Głowno.

Obecnie po mieście kursuje jedna linia, kursująca okrężnie wariantem krótkim lub długim (przez Zabrzeźnię). Jedyna pętla położona jest przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, przy ulicy Kopernika. Nosi ona nazwę Huta Józefów. Obsługę komunikacji zapewnia MZK Głowno, które zawiaduje także wspomnianym ośrodkiem.

Na stanie przedsiębiorstwa jest jeden pojazd - sprowadzony z zachodu Mercedes-Benz O100 z 2006 roku. Pojazd kursuje tylko w dni powszednie, wykonując w sumie 9 kursów: 4 zgodnie i 5 przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Siedem kursów przejeżdża przez, położoną za torami kolejowymi, Zabrzeźnię.

Szału nie ma, komunikacja nie jest szczególnie konkurencyjna. Na przystankach nie ma rozkładów jazdy, w weekendy i święta autobus nie kursuje, a dodatkowo, w przypadku awarii pojazdu, nie ma możliwości zastąpienia go innym wozem. Miasto dopłaca do tego dobrobytu ponad 90 tysięcy rocznie. Sprzedaż biletów przynosi jedynie kilkanaście tysięcy w skali roku. Niemniej jednak głowieńska komunikacja miejska pozostaje ewenementem i ciekawostką na skalę Polski i, jak mniemam, nie tylko. Chociaż w Niemczech mniejsze miasteczka mają własne linie tramwajowe...

źródło: obrazki.elektroda.netBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane