czwartek, 6 marca 2014

Czy wiesz, że...? - najmniejszy system metra na świecie

Metro kojarzy się nam z dużymi metropoliami i aglomeracjami, gdzie codziennie korzystają z niego miliony pasażerów. Mówiąc metro mamy na myśli skomplikowany system szybkiej kolei podziemnej, gdzie pociągi kursują niemal jeden za drugim. Czy do prawidłowe wyobrażenie?

Okazuje się, że w Europie istnieje miasto, w którym funkcjonuje najkrótsza na świecie linia metra. Mało tego, jest to najmniejsze miasto na świecie w ogóle, które posiada tego rodzaju środek transportu. To austriackie miasteczko Serfaus.

Serfaus jest miejscowością wypoczynkową w Tyrolu, którą zamieszkuje na stałe niespełna 1,2 tysiąca mieszkańców. W latach 80. ubiegłego wieku wybudowano tam jedną linią podziemnej kolejki (Serfaus U-bahn), która służy narciarzom i turystom spędzającym w Serfaus wakacje i urlopy. Linia ma niecałe 1300 metrów długości, i składa się z czterech przystanków: Parkplatz - Kirche - Raika - Seilbahn (stacja kolei linowej).

Metro jest darmowe i całkowicie podziemne. Ciekawostkę stanowi fakt, że wagoniki pozbawione są okien, co zapewne spowodowane jest krótkim czasem przejazdu trasy.

źródło: www.skyscrapercity.com

Wnętrze wagonika (źródło: www.nevasport.com)

źródło: subways.netBrak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane