poniedziałek, 24 marca 2014

Czy wiesz, że...? - testowa trasa trolejbusowa Ostrov - Jachymov

W Republice Czeskiej znajduje się niewielkie miasteczko Ostrov (znane też z przydatkiem "nad Ohri"), mające obecnie nieco ponad 17 tysięcy mieszkańców. Miasto zasłynęło z fabryki Škoda, w której do roku 2004 produkowane były trolejbusy tej marki.

Fabryka rozpoczęła działalność w czasach głębokiej komuny, w roku 1960. Trzy lata później, w roku 1963, uruchomiona została linia trolejbusowa, mająca służyć do testowania produkowanych tam pojazdów. Spełniała swoje zadanie przed 41 lat. Trasa miała długość nieco ponad 6 kilometrów i nigdy nie przewiozła ani jednego pasażera. Składała się z trzech pętli: przy zakładach Škoda w Ostrowie, oraz dwóch pętli w miejscowości Jachymov. Była w całości dwukierunkowa, a w jej przebiegu różnica poziomów na wzniesieniach wynosiła nawet 12%.

Linia była zmodernizowana raz - w latach 80. XX wieku. Swój żywot zakończyła z dniem 28 lipca 2004 roku, kiedy to po raz ostatni przejechały nią dwa nowe pojazdy, kierowane do Czeskich Budziejowic. Wskutek przeniesienia produkcji z Ostrowa do Pilzna, fabrykę zamknięto, linię zlikwidowano, a przewody trakcyjne zdjęte zostały w roku 2006.

Pamiątką po najmniejszej sieci trolejbusowej w Europie są słupy trakcyjne, pełniące rolę latarni zarówno w Ostrowie, jak i w Jachymowie.

Pętla trolejbusowa przy zakładach Skoda w Ostrowie przed rozbiórką sieci - rok 2005 (fot. Michal Kliský, źródło: www.spvd.cz)


Skoda 15TrM o numerze 6619 w Bratysławie - to właśnie takie pojazdy jako ostatnie przejechały testową trasę z Ostrova do Jachymova

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane